Emziklik Dönemi Programları

Emzirme dönemi biyolojik olarak gebelik döneminin devamıdır. Emzirme döneminde süt salgılanması ile ilgili hazırlıklar gebelik döneminde başlar. Bu dönemde ihtiyacınız olan tek şey bilimsel destektir. Bu dönem, hiç riske atılacak, bebeğin ve kendimizin üzerinde her söylenenin deneneceği bir dönem değildir. Emzirme döneminde annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin bir ürünüdür. Bebeğin fizyolojik ve psikolojik gereksinimlerini ilk 4-6 ayda tek başına karşılayan anne sütü, bileşimi bakımından annenin beslenmesinden etkilenmektedir. Vücudun 200 den fazla çeşitlilikte besin öğesine ihtiyacı vardır. Emzirme döneminde bazılarına olan ihtiyaç daha da artmaktadır. Bunları gelişigüzel beslenirken, çevremizdekilerin tavsiyeleriyle tamamlamamız mümkün değildir. Aşağıda bahsedilen bilimsel araştırmalarla desteklendiği üzere emzirme döneminde kilo vermek ve aynı zamanda en az 6 ay sağlıklı, kaliteli süt salgısının devamı mümkündür. Sizi zayıflatacak olan diyetin kalorisidir. Bebeği ve sizi besleyecek ve anne sütünün kalitesini arttıracak olan ise; diyetin içinde her gün nelerin yer aldığıdır, besin çeşitliliğidir, boş kalori alımı değildir. (Örneğin: "boş kalori" içeren, vitamin, mineral, vb. gerekli öğeleri yeterince içermeyen malt, şerbet, bal, reçel, komposto, hamur işleri gibi besinler). Bu noktada sağlıklı ve dengeli beslenme programı için metabolizma hızınız, süt salgısının miktarı ve kalitesi, varsa eğer hastalıklarınızın diyetle tedavisi, vücudunuzdaki vitamin, mineral, protein seviyesi ve bebeğinizin sağlık durumu değerlendirilmelidir. 

Annelere; doğumdan hemen sonra emzirmeye başlaması, bebeğini 6 ay tek başına kendi sütü ile beslemesi, altıncı aydan itibaren bebekte ek besinlere başlaması ve emzirmenin sürdürülmesi önerilmektedir. Günlük beslenme ile alınan enerjinin süt enerjisine dönüşüm hızı %80'dir. Besin ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları, kadının günlük 850 ml. süt salgıladığını esas alarak, bu miktar sütün 600 kcal enerji değerinde olduğunu belirtmektedir. Bu da annenin beslenmesine 750 kalori eklenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Emziren bir annenin beslenmesindeki amaç, kendi fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayarak vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerini karşılamaktır. Annenin sağlığı için bu dönemde gereksinimi kadar enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerekir. 

Gebelik döneminde, gebeliğin gerektirdiğinden fazla kilo alan veya gebelik öncesinde normalden fazla ağırlığa sahip olan annenin, emzirme döneminde ayda 2 kg kadar zayıflamasında sakınca olmadığı; aynı zamanda bu ölçüde zayıflamanın süt üretimini olumsuz olarak etkilemediği saptanmıştır. Emzirme döneminde diyet uygulayan annenin ağırlık kaybı ve günlük enerji ihtiyacının saptanması, profesyonellik isteyen hassas hesaplamalar gerektiren bir işlemdir ve bu dönemde annenin her koşulda zorlanmadan uygulayabileceği programlar oluşturulmasının gerekmektedir. Gebeliğe düşük ağırlıkta başlayıp az kilo artışı ile bitiren annelerde günlük alınması gereken enerjinin 1800 kcal.'nin altına düşmemesi gerektiği, bu seviyenin altındaki enerji alımlarının, süt üretimini bozmasının yanı sıra diğer besin öğelerinin yeterince karşılanmasında da sorun yaratabileceği bilinmektedir. Hatta annenin kalsiyum, magnezyum, çinko, folat ve B6 vitamini gibi temel besin öğelerini karşılamada güçlüğü varsa multivitamin ve mineral eklenmesine gerek duyulabileceği de saptanmıştır. Zayıf ve ideal ağırlıktaki annelerin günlük beslenme programlarının 1800 kcal'nin altına hiçbir sebeple düşmemesi gerektiği ancak; hafif şişman ve şişman annelerin anne sütü salgısı için alınması önerilen ek enerjiyi almayabilecekleri, bir beslenme uzmanı kontrolünde zayıflama diyeti yapılabileceği de tüm bilimsel araştırmalarda doğrulanmaktadır. 

Bütün bu bilimsel bilgilere karşın, doğum sonrası, çevremizdeki doğum deneyimi olan, olmayan, beslenme diyetetik eğitimi olan, olmayan, çeşitli meslek gruplarından pek çok kişi, annenin ve bebeğin beslenmesini, kulaktan dolma, sağlıksız, bilimsel dayanağı olmayan bilgilerle yönlendirmeye çalışmaktadır. Evde lohusalık döneminde alınan boş, kalitesiz kalorilerin bebeğe faydası olmadığı gibi anneye aşırı kilo aldırması sonradan çözümü daha uzun sürecek zor bir sorun haline gelmektedir. Artık günümüzde anneler daha bilinçli oldukları gibi diyet uzmanlarından, eskisinden daha sık danışmanlık hizmeti almaktadır. Beden ağırlığınız ister ideal seviyede, isterse ideal seviyeden fazla olsun mutlaka diyet uzmanı kontrolünde beslenme programı uygulamanız, sizin için de, bebeğiniz için de en iyisi olacaktır.

 

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Hasta olmasanız bile, şifalı otları ve bitkileri kullanarak, vücut direncinizi kuvvetli tutunuz.

Yandex.Metrica