Hamilelik Dönemi Programları

Gebelik dönemi bir kadının yaşayabileceği en olağanüstü süreçtir. Bu dönem ancak yeterli dengeli beslenme ile sağlıklı biçimde tamamlanabilir. Bu süreçte önemli olan noktalardan biri; kendi bedeninizde gereksiz kilo artışı yerine; gerekli miktarda kilo artışı sağlayıp, bebeğin sağlıklı ve ideal doğum ağırlığında olmasını başarabilmektir. Bu tamamen profesyonellik ve bilimsellik gerektiren bir takip işidir. Besinler ve gebelikte beslenme konusunda kulaktan dolma bilgiler, hatta "Beslenme ve Diyetetik" eğitimi almamış kişiler ve meslek elemanları tarafından sunulan öneriler, sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir, gereksiz kilo artışına yol açabilir. Profesyonel diyet hizmeti almayı yalnızca zayıflamayla özdeşleştirdiğimizde, gebelikte diyet uzmanıyla görüşülmesi sakınca doğuracakmış gibi gelir insana… Oysaki yalnız zayıflamada değil hastalıklarda, gebelik ve emzirme dönemlerinde de sadece sağlıklı beslenme konusunda eğitim alan, hastanelerde teorik ve pratik çalışmalar yaparak mezun olan diyet uzmanlarından en doğru bilimsel yardımı alabilirsiniz. Diyetisyen kontrolünde olmanız; gebelik boyunca bebeğinizle sizin ihtiyacınız olan tüm besin ögelerinin vücuda yeterince verilebilmesini sağlar. Eğer varsa, hastalıklar durumlarında da diyet tedavinizi beraberinde sürdürerek, ideal ağırlık artışı ve sağlıkla gebeliği tamamlamanız sağlanacaktır. 

Gebelikte beslenme şekli, doğacak bebeğin sağlığı kadar annenin sağlığını da etkilemektedir. Artan enerji ve protein ihtiyacının karşılanamaması durumunda; annelerde zayıflama, anemi (kansızlık), diş çürükleri, ileri yaşlarda kemik bozuklukları gibi istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Gebelikte istenmeyen beslenme bozukluklarından biri aşırı beslenme sonucu gelişen şişmanlıktır. Fazla yağ birikiminin hem anne hem bebek açısından sakıncalı olduğu; doğumu güçleştirmenin yanı sıra, anne karnında bebek ölümlerine neden olduğu bilinmektedir. 

Gebelik öncesi beslenme yetersizliği veya kilo fazlası olan kadınlarda, gebe kalma olasılığının daha düşük olmasının yanı sıra beslenme yetersizliği ile birlikte gebe kalma durumunda da "nöral tüp defekti" (anne rahminde bebeğin beyin ve omuriliğinin hatalı oluşması) gelişme riskinin daha yüksek olduğu bilinmektedir. Gebelikte, ilk üç ay beslenme yetersizliği, ölü doğum, erken doğum veya yeni doğum döneminde bebeğin kaybedilme riskini arttırmaktadır. Gebeliğin 3. ayından sonra yetersiz beslenme, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskini arttırır. Buna karşılık gebelikte protein ve enerji yönünden dengeli beslenmenin doğum ağırlığında da bir artış sağladığı gösterilmiştir. 

Laboratuvar hayvanlarıyla yapılan araştırma sonuçları, gebelikte sınırlanan çeşitli besin ögelerinin (vitamin A, çinko, iyot, demir, riboflavin, manganez, folik asit, B12 vitamini, B6 vitamini, protein, vb.) çeşitli konjenital bozukluklara yol açtığı gösterilmiştir. Yapılan bir başka araştırmada ise; yetersiz ve dengesiz beslenmiş maymunlardan doğan yavrularda, doğduktan sonra iyi beslendikleri halde, fetal yaşamda anne karnında oluşan beyindeki biyokimyasal değişikliklerin düzelmediği görülmüştür. 

Gebe kadının diyetinde iyotun yetersiz oluşu kretenizm olarak bilinen beyin özürlü çocuğun doğumuna yol açmaktadır. Genellikle folik asit, B12, B6 ve riboflavinin yetersiz alımı, bebeğin sinir tüp bozukluklarıyla doğmasına neden olmaktadır. Gebe kadının beslenmesinin doğan çocuğun sağlığı üzerine etkisini inceleyen bir araştırmada, yeterli ve dengeli beslenen kadınlardan doğan çocukların %94'ünün sağlıklı, yetersiz dengesiz beslenen kadın grubundan doğan çocukların %67'sinin sağlık durumunun kötü olduğu saptanmıştır. 

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Et, balık ve tavuk gibi ürünleri alırken doğal renk ve dokuları bozulmamış olanları tercih etmeliyiz...

Yandex.Metrica