Nermin Güvenç
  • Verdiği Kilo:

    48
  • service

45 yaşında 110 kilo olan Nermin Güvenç, eşinin “yaşlı bir insan gibi sürekli şikayet ediyorsun artık toparlanmaya başla” sözleri üzerine fazla kilolarından kurtulmaya karar verdi. Kiloları nedeniyle sokağa bile çıkmak istemeyen Güvenç, 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düştü.

“SANDVİÇ YERKEN AYAKTA UYUYORDUM”

Nermin Güvenç, eşinin fazla kiloları nedeniyle kendisine yaptığı eleştirilerin yanısıra birçok sağlık sorunu da yaşıyordu. Güvenç, “Belimde, dizimde çok kötü rahatsızlıklarım oldu. Yaşantımda çok büyük kısıtlama oldu. Bir yokuşu çıkamıyordum. Beş kere dinleniyordum. Asosyal, sürekli söylenen bir insan olmaya başladım. Sandviçi bile yerken ayakta uyuyordum.” dedi.

Kilo vermek istese de bir türlü zayıflayamadığını söyleyen Nermin Güvenç, karbonhidrata olan düşkünlüğünü engelleyemediğini belirtti. Genç kadın “Öğünlerimde hamburgerler, sandviçler, dönerler oluyordu. Karbonhidrat ağırlıklı besleniyordum.” dedi.

İki çocuk annesi Güvenç, hem eşinin baskısı hem de yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle hayatında radikal bir değişim yapmaya karar verdi ve soluğu beslenme uzmanında aldı.

KİLOLARININ SORUMLUSU İNSÜLİN DİRENCİ ÇIKTI

Yapılan testler sonucunda Nermin Güvenç’in fazla kilolarının sorumlusu insülin direnci çıktı. Güvenç’in karbonhidarata olan düşkünlüğünün nedeni insülin direnciydi. Bu direnç yüzünden vücut karbonhidratı enerjiye çeviremediği için depoluyor sonuç olarak da kilo alıyordu.

Beslenme Uzmanı Gülşen Altın, “Yapılan testler sonucunda Nermin Güvenç’in insülin direnci olduğunu gördük. Yani şeker hastası adayıydı. Ve beslenme programına 26 insülinle başladık. İnsülin direnci hastaları çok fazla bir şey yemezler. Ama yememelerine rağmen ciddi kilo alırlar ve asla kilo veremezler. Sokakta her 10 kişiden 4 kişide insülin direnci var, ama birçok kişi bunun farkında değil. Karın bölgesinde top gibi öne doğru olan yağlanma varsa kişi bir insülin direnci hastası olabilir. Bu hastalarda genelde hemen yemek sonrası uyku hali olur. Depresyon olur. Kendilerini iyi hissetmezler. Sosyal yaşantıdan biraz çekilirler. ” dedi.

İnsülin direncinin belirtileri
-Göbekte yağlanma
-Kilo verememe
-Yemekten sonra uyku hali
-Yemekten sonra tatlı yeme isteği

6 AYDA 48 KİLO ZAYIFLADI

Gülşen Altın, Nermin Güvenç’in beslenme tarzını değiştirdi. Karbonhidrat ve tatlının yerini et, peynir,süt, yumurta gibi protein ve sebze ağırlıklı bir beslenme aldı. 6 ayda Güvenç’in insülin direnci 6’ya; kilosu 62’ye düştü. Ne o göbekten eser kaldı ne de kilolarına sebep olan insülin direncinden.

6 ayda 48 kilo veren Nermin Güvenç, “Belki bir hafta zor olabilir ama ondan sonra insan sağlığını, hayatını yeniden geri kazanıyor. Sadece neleri yemem, neleri yememem gerektiğini öğrendim. Nasıl pişirmem gerektiğini öğrendim. Bazı şeyleri evime sokmamam gerektiğini öğrendim. Şimdiki halime bakınca eski pantolonlarımın içine bir kişi daha girer. İçimden bir insan çıkartmışım. Yıllardır tanıyan insanlar bile beni gördüklerinde tanımakta zorlanıyor. Ben de eski fotoğraflarımın çoğunu artık silmek istiyorum.” dedi.

Güvenç’in şimdiki hedefi beş kilo daha vermek ve o kilo ile sağlıklı bir yaşam sürmek.

Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

Diyetisyen Diyor ki
Sebzeleri alırken üzerinde irili ufaklı yumrular olan ve ıslatılmış olanları seçmemeye özen göstermeliyiz.

Yandex.Metrica