Devrim Köymen
  • Verdiği Kilo:

    45
  • service

DEVRİM KÖYMEN

Opera sanatçısı Köymen 38 yaşında. Doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu. Köymen, "Tartıda yeniden iki haneli rakamları görmek ve hafif hissetmek harika bir duygu" diyor…

Bir yıl önce tartıda 140 kiloya ulaşan ağırlığının tam 45 kilosundan kurtuluşunun öyküsünü paylaşan opera sanatçısı Devrim Köymen, ‘10 yaşında bir çocuğu, her an sırtında taşımak"tan kurtuldu. Devrim bey, kilo vermek isteyip de cesareti olmayanlara "Bir an önce kararınızı verin ve profesyonel yardım alın. Bu işkenceyi kendinize yapmayın" tavsiyesinde bulundu.

İZMİR KİLO ALDIRDI!

“Aslen Ankaralıyım. İzmir'e geldikten sonra kilo aldım. Yalnız yaşadım iki sene kadar. Hep hazır yiyecekleri tercih edince... Bir de İzmir çok farklı tatları barındıran bir şehir. Her köşede insanı tahrik eden bir şeyler var. Boyozdu, hamur işiydi, rakıydı, balıktı derken iki senede 30 kilo aldım. Çalışma saatlerim de düzensizdi. Baktım böyle gitmeyecek, rahatsız olmaya başlıyorum, internetten araştırdım ve Park Sima’ya geldim” diyen Köymen,  daha önceleri kendi başına diyet yaptığından da bahsederek, “Daha önce birkaç kez diyet yapmışlığım oldu. Az miktarlarda kilo verip, yeniden geri alıyordum. Hiç profesyonel destek almadım. Klasik şeyler; koşu yapıyordum, ekmeği kesiyordum... Ama kalıcı sonuç alamadım hiçbirinde” dedi.

GÜLŞEN ALTIN:

“Bu çok yaygın bir hata. İnsanlar en yapılmayacak şeyi yapıyorlar ekmeği keserek. Açlık krizleri, insülin direnci pek çok problem ortaya çıkıyor...”

‘Programa başlayınca neler değişti hayatınızda?’ şeklindeki bir soruya, “Ara öğün kavramı girdi hayatıma. Daha önce hiç ara öğün yapmadığım için başlangıçta bu değişik geldi. Bunun dışında bir adaptasyon sorunu yaşamadım. Daha önce genelde günde iki öğün yiyordum: Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği sadece. Ama çok abartıyordum tabii ki. Programla beraber yeme içme alışkanlıklarım düzene girdi. Üç ana öğün ve ara öğünler” yanıtını veren Devrim Köymen, ‘Düzensiz beslenmede mesleğinizin de etkisi oluyor muydu?’ sorusunu ise şöyle yanıtladı :

Çalışma saatlerimiz çok düzensiz olduğu için kilo aldığımı düşünüyordum. Akşam temsiller olurdu. Temsile aç çıkardım ve 23'ten sonra yemek yerdim mesela. Şimdi öğle yemeğini daha güçlü yiyorum, temsil öncesi çok hafif bir şeyler atıştırıp temsil sonrasını da örneğin bir salata ile geçiştiriyorum. Sebzeyi öğlen, eti akşam yiyorum normalde. Temsil günleri eti öğlene alıyorum.

HERKES YAPABİLİR

Kilo vermesinin sahnedeki performansınızı olumlu yönde etkilediğinden de söz eden Köymen,  “Kesinlikle olumlu yönde etkiledi. Şöyle bir yanlış anlayış var: Opera sanatçıları ne kadar kilolu olursa, sesleri o kadar iyi çıkar diye düşünülüyor. Oysa tam tersi. Diyafram ve vücudun daha rahat kullanılması açısından kilo çok zararlı bir şey. Bu anlamda rahatladım. Bel ve diz ağrılarım da geçtiği için sahnede daha iyi hissediyorum. Hedefim 85’lere düşmek. Kilo vereceğime inanıyordum. İnandığım için geldim zaten. O yüzden bu sonuç benim için mutluluk verici ama şaşırtıcı değil. Bugün fazla kilosu olup da başlamaya cesaret bulamayanlar için şunu söyleyebilirim. Çok zor bir hayat biçimi şişmanlık. Hareket ederken, sosyal yaşam içerisinde pek çok zorluklarla karşılaşıyor bu insanlar. Kilodan dolayı toplu taşıma araçlarında seyahat ederken, yemek yerken... Örneğin şimdi bacak bacak üstüne atmak bile çok keyifli. Eskiden bunu yapamıyordum. Bu işkenceyi kendilerine yaşatmasınlar, kendilerine güvensinler ve profesyonel destek alsınlar” diye konuştu.

EĞİTİM ÇOK ETKİLİ

GÜLŞEN ALTIN: Ben hep çip örneğini veriyorum bu konuda. Eğitimlerde verilen bilgiler, danışan tarafından adım adım süreç içerisinde öyle içselleştiriliyor ki adeta beyne sağlıklı beslenme konusunda bilgiler içeren bir çip yerleştirilmiş gibi oluyor. Bu durum, yeme davranışları üzerinde çok etkili oluyor. Kişi kendisine artık nelerin zarar vereceğini bildiği için o yiyeceklerden kolayca vazgeçiyor.

SIKICI DEĞİL, TERSİNE EĞLENCELİ!

Yeni beslenme alışkanlıklarına adapte olurken sıkılmadığından da söz eden Devrim Köymen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tam tersi daha zevkliydi. Programa uymak bence zevkli bir şey. ‘Bugün şunu yapacağım’ demek, sabah motivasyonla kalkmanızı sağlıyor. Bu motivasyon insana keyif veriyor. Eskiden karnım doysun diye yemek yiyordum şimdi ise daha sağlıklı bir ben için yiyorum. Bilgimle beraber ilgimi nereye aktarmak istiyorsam ona aktarıyor, nasıl bir hayatı düşlüyorsam ona göre besleniyorum ‘Ben beslenmeme dikkat ettiğim vakit, keyifsiz ve tatsız şeyler yemek zorunda kalacağım’ diye bir şey asla söz konusu değil. Tam tersi... Yediğiniz şeyin değerini anlıyorsunuz. O gün et yiyecekseniz, o et daha bir lezzetli ve keyifli hale geliyor. Örneğin haftada iki gün yumurta yiyorum, yumurta yiyeceğim günler sevinerek kalkıyorum. Bu da güzel bir motivasyon tabii ki…”

Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

Diyetisyen Diyor ki
Zevk ve neşe içinde yenen şeyler en kolay hazmolunurlar.

Yandex.Metrica