Uğur Çankaya
  • Verdiği Kilo:

    29
  • service

24 KİLO VERDİ…  20 KİLOYU YAĞDAN YAKTI…

ERKEKLER KİLO VERME KONUSUNDA  ŞANSLI…

Erkekler kilo verme konusunda 1-0 önde. Kas kütleleri daha yoğun olduğu için metabolizmaları daha hızlı çalışıyor ve bu sayede daha hızlı kilo veriyorlar. Ayrıca hedefe bir kez kilitlendiklerinde, ne olursa olsun sonuna kadar gidiyorlar…

Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası.

Uğur Çankaya. 31 yaşında grafik tasarımcısı. 2011′in sonlarında, 99 kiloya ulaşmış.  Kilo vermek amacıyla, Park Sima’ya başvurdu.  Kan tahlilleri yapıldığında, şeker başlangıcında olduğu görüldü. Sonrasında, doktor ve diyetisyen ile görüşmelere devam etti. İlk önce nasıl beslenmesi gerektiği konusunda eğitim almaya başladı. İçinde hep ‘Kilo vermeyi nasıl başaracağım?’ korkusu vardı. Çünkü yemek yemekten keyif alan biriydi. Özelliklede tatlıyı çok sevdiğini anlattı. Hele  hele öfkelendiğinde, bir tablet çikolatayı bitiren bir adam olduğunu söyledi. Diyete başladığı zaman oldukça zorlanacağını düşünüyordu. Ama besinler hakkında bilgi edindikçe, neyi ne zaman yemesi gerektiğini daha iyi öğrenmeye başladı.

İş yoğunluğu nedeniyle,  spor yapmaya pek fırsatı olmadı. Eve giderken 5 durak erken inip yürüme tavsiyesine uydu. Diyet programını aksatmadı. Zaman içinde, beslenme programını hayatına uyarlamaya alıştı. Sonunda kilo vermeyi başardı. 99 kilodan, 75 kiloya düştü. Şeker başlangıcı gibi bir sorunu da kalmadı. Şimdi bu formumu korumak için, sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmaya da başladı.

Kiloları arttıkça hareket potansiyeli kısıtlanmaya başlayınca tehlikenin farkına varıp, Park Sima’ya başvurdu. İnsülin direnci ve reflü şikayetleri vardı ama kilolar gidince bunlar da kendiliğinden düzeldi.

Uğur beyin verdiği kiloların çok büyük bir kısmı yağdan gitti. Bir sene gibi bir sürede, 24 kilo verdi. Bunun 20 kilosu da yağ dokusundan gitti. Kilo verdikten sonra da koruma programına başladı. Böylece bundan sonrasında da formunu nasıl koruyacağını öğrendi. Hangi yiyecekle, neyi yemesi, ne kadar yemesi gerektiğini uygulamaya geçirdi. Tercihlerinde kendini frenlemeyi öğrendi.

ERKEKLERİN FİZİKSEL FARKLILIKLARI ÇOK FAZLA

Yani, bakış açıları bakımından da farklılıklar var. Karar verip hedefe doğru yönelmeleri daha kolay oluyor. Kadınlarda beslenme listelerini delme veya birazcık dışarı çıkma eğilimi daha fazla oluyor. Egzersize yönlendirme ve ilaçları düzenli kullanma konusunda da sıkıntılar olabiliyor. Erkekler belli bir hedef koydukları zaman, eğer akıllarına da yatıyorsa, sonuna kadar götürüyorlar. Kas dokuları da kadınlara göre daha fazla olduğu için, metabolizmaları çok daha hızlı çalışıyor. Bu sayede kilo verme programlarından çok daha hızlı sonuç alıyorlar. Egzersiz programına girdikleri zaman da sonuçlar daha hızlı oluyor.

KADINLAR DUYGUSAL

Erkeklerin kilo verme programlarına adaptasyonları, bayanlara oranla biraz daha zor oluyor ama kesinlikle daha başarılılar. Karar verdikleri anda uyguluyorlar, bir şeye inandıkları zaman, yolun sonuna kadar gidiyorlar çünkü. Kadınlar daha duygusal. Erkekler daha matematiksel düşünüyor ve hedef doğrultusunda hareket ediyor. Zayıflama programlarında erkekler, kadınlara oranla önde başlıyorlar. Kasları çok yüksek seviyede ve metabolizmaları hızlı. Kadınlarda hem yağ dokusu çok daha yüksek hem de metabolizma hızı düşük. Bu nedenle bayanların kilo verme hızları biraz daha yavaş oluyor.

ERKEKLER 1-0 ÖNDE

Her halükarda bayan da erkek de kilo veriyor ama erkekler biraz daha hızlı bu konuda. Bu anlamda 1-0 öndeler diyebiliriz. Bizden çok çok daha fazla kas kütleleri var.  Geçen gün bir erkek danışan geldi, 48 kilo kas ağırlığı var. İki aylık bir programla hemen kilosunu verecek. Bir kadında bu kadar yoğun kas kütlesi ile karşılaşmamız mümkün değil. Ayrıca spora daha kolay adapte oluyorlar, çünkü sporu seviyorlar. Zor ikna oluyorlar ama başladıklarında kararlılıkla devam ediyorlar. O anlamda daha disiplinliler. Bayanlar gibi tatlıyı da çok seviyorlar ama bayanların bir de özel dönemleri olduğu için, o dönemde iradeleri üzerinde hakimiyet kurmaları daha zor oluyor. Erkeklerin böyle bir sorunu yok.

Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

Diyetisyen Diyor ki
İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir.

Yandex.Metrica