image

Sabah uyandığınız andan itibaren elinize minimum 1 adet damacana tutuşturulsa ve bu damacanayla butun gun birlikte hareket etmeniz gerekse, günlük hareket kabiliyetiniz ne kadar olur? 

Dunyada çoğu kişi, karın bölgesinde 1 adet damacanın ağarlıgı kadar bir yağ kütlesiyle hayatını surduruyor. Kişi bu  fazla ağırlığı  taşıdığını farkına bile varmıyor . Durumun ciddiyetine varmayan bireyin herhangi bir önlem alması da çok gecikiyor. 
Karın bölgesi yağlanması metabolik sendromun ,insülin direnci ,hipoglisemi,  koroner damar hastalığı, kalp krizi, diabet, kolesterol hatta kanser gibi risklerin de ana nedenlerinden biridir. Bu sebeple, fiziki kaygının ötesinde son derece ciddiye alınması gereken bir konudur. 

Karın bölgesi neden yağlanır:

 

Karın bölgesi yağlanmasının ana nedeni;  genetik faktörler, insülin direnci, triod, polikistik over gibi rahatsızlıklardan kaynaklı nedenlerin yanında menopoz ve andropozdur. Cinsel hormonların azalması en büyük etkendir .
Cinsel hormonların en büyük görevi aynı zamanda yağ yakmasıdır. Kişiler yaş aldıkça göbek çevresi yağlanması bir o kadar artar.  
Vücudun bel çevresi ve karın bölgesindeki yağ dokusu aynı zamanda vücudun organları korumak amaçlı sürekli besleyerek oluşturduğu bir yağ tabakasıdır.
Aslında baktığınız zaman sizi koruyan doku sizi  rahatsız eden hatta sağlığımızı tehlikeye atan doku haline gelir .


Ne yapmalıyız?

Karın bölgenizde ki yağlanma  30 değil 13 değil 3 kilo bile olsa bile hemen dikkate almalısınız.
Maalesef bazen çok zaman kaybediliyor ve bekleniyor,  sorun artınca çözüm aranıyor.  

Öncelikle küçük bir hatırlatma yapalım. Sağlığınızı ve risk faktörlerine yakın olup olmadığınızı sizde küçük bir testle ölçümleyebilirseniz. Mezure kullanarak belinizin ve kalçanızın ölçüsünü alıp, bel ölçümünüzü kalça ölçümünüze bölebilirsiniz. Çıkan sonuç bayanlar için 0,8’den az, baylar içinde  1’den az ise sonuç normal değere işarettir. Yuksek ise önlem anlamanızda fayda var. Örneğin, kişinin bel çevresi 100 cm, kalça çevresi 78 cm ise, oran 1.2 oluyor ve kişinin sağlık riskleri olabileceğini gösteriyor.
Veya bu kadar ayrıntılı hesaplama ile uğraşmadan gözle görülür göbeğiniz var ise dikkat.  

 • Yanlış beslenme karın bölgesi yağlanmasının ana sebebidir. Doğru beslenme olmaması durumunda ne yapılırsa yapılsın yağ oluşumu engellenemez.
 • Yaşınıza ve kilonuza göre Protein ağırlıklı beslenme ve   basit karbonhidratları hayatınızdan komple çıkarmanız, sağlıklı ve komplex karbonhidratlar ile beslenmeniz  ve yoğun lif ağırlıklı beslenme şeklini  benimsenmeniz  ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmeniz gereklidir .
 • Hareket olmaz ise olmaz tabi ki :  Göbek bölgesi  yağlanmanız siz spor yapsanız dahi gitmeyecektir .  Ama sizin daha fazla kilo almanızı engelleyecektir .
  Hücrelerimizin canlı sağlıklı besinlerin emilimini gerçekleştirebilmesi için, yaşamımız her daim haraketli olmalı.  Canlı hücre demek canlı diri doku ve enerji dolu kişi demektir.    

 • Bazı yağlanmalarda, özellikle kişide insülin direnci gibi rahatsızlıklar var ise karın ve bel bölgesini istenilen düzeye getirmek mumkun olmayabiliyor. Hipoglisemi  hastası bir uzman olarak benim ,karın ve mide bölgemdeki inatçı yağlar ile  ne kadar çok mücadele verdiğimi bilemezsiniz. Diyet yaptım , spor yaptım her şeyi denedim, her tarafım dan veriyorum midem ve karınım dan veremiyordum. Durum böyle olunca yıllardır bu konu üzerine çalışıyorum ister istemez.   

   Eminim benim gibi sizde bu hoş olmayan estetik ve tıbbı görüntüden rahatsız olmuş ve  bu    zamana kadar karın bölgesindeki yağları eritmek için herşeyi denemiş fakat bir
  turlu kurtulamamış olabilirsiniz. Çünkü belli başlı kalıplaşmış yağ tabakasını düşük kalorili beslenme şekli veya spor ile yok edilemiyor.

 • 3. Hareket olmaz ise olmaz tabi ki :  Göbek bölgesi  yağlanmanız siz spor yapsanız dahi gitmeyecektir .  Ama sizin daha fazla kilo almanızı engelleyecektir .
  Hücrelerimizin canlı sağlıklı besinlerin emilimini gerçekleştirebilmesi için, yaşamımız her daim haraketli olmalı.  Canlı hücre demek canlı diri doku ve enerji dolu kişi demektir.    


  4.  Bazı yağlanmalarda, özellikle kişide insülin direnci gibi rahatsızlıklar var ise karın ve bel bölgesini istenilen düzeye getirmek mumkun olmayabiliyor. Hipoglisemi  hastası bir uzman olarak benim ,karın ve mide bölgemdeki inatçı yağlar ile  ne kadar çok mücadele verdiğimi bilemezsiniz. Diyet yaptım , spor yaptım her şeyi denedim, her tarafım dan veriyorum midem ve karınım dan veremiyordum. Durum böyle olunca yıllardır bu konu üzerine çalışıyorum ister istemez.   
   Eminim benim gibi sizde bu hoş olmayan estetik ve tıbbı görüntüden rahatsız olmuş ve  bu    zamana kadar karın bölgesindeki yağları eritmek için herşeyi denemiş fakat bir
  turlu kurtulamamış olabilirsiniz. Çünkü belli başlı kalıplaşmış yağ tabakasını düşük kalorili beslenme şekli veya spor ile yok edilemiyor.
  Bu durumda eskiden ilk akla gelen çözüm liposuction iken gelişen teknoloji ve ilerleyen Tıb sayesinde kişilerin acı, ağrı çekmeden kısa surede çok daha sağlıklı bir şekilde sonuca ulaşabilmeleri mümkün hale gelmiş durumda. Tamamen radyofrekans ( ısı) sistemiyle çalışan Vanquish  uygulaması sayesinden diğer uygulamalara kıyasla 2 katı güçle ve 2,5 katı ısıyla geniş alanda işlem yapılabiliyor.
  Detaylandırmak gerekirse, Vücut sistemi, her zaman enerjiye ihtiyacı duyduğu an vücutun hangi bölgesinde hazır sıcak bir kaynak varsa, ihtiyaç duyduğu enerjiyi o kaynaktan tüketir. Bu uygulama ile ısıtılan yağ dokusu sayesinde, ilk gittiği nokta sıvılaştırılan yağ tabakası oluyor ve hızlı bir şekilde kişide yağı enerjiye çevirerek karın bölgesi yağlanmalara dan kurtuluyorsunuz.

  Bu durumda eskiden ilk akla gelen çözüm liposuction iken gelişen teknoloji ve ilerleyen Tıb sayesinde kişilerin acı, ağrı çekmeden kısa surede çok daha sağlıklı bir şekilde sonuca ulaşabilmeleri mümkün hale gelmiş durumda. Tamamen radyofrekans ( ısı) sistemiyle çalışan Vanquish  uygulaması sayesinden diğer uygulamalara kıyasla 2 katı güçle ve 2,5 katı ısıyla geniş alanda işlem yapılabiliyor. Detaylandırmak gerekirse, Vücut sistemi, her zaman enerjiye ihtiyacı duyduğu an vücutun hangi bölgesinde hazır sıcak bir kaynak varsa, ihtiyaç duyduğu enerjiyi o kaynaktan tüketir. Bu uygulama ile ısıtılan yağ dokusu sayesinde, ilk gittiği nokta sıvılaştırılan yağ tabakası oluyor ve hızlı bir şekilde kişide yağı enerjiye çevirerek karın bölgesi yağlanmalara dan kurtuluyorsunuz.

 • Pensilvanya üniversitesinden alınan son araştırmaya göre BADEM karın ve bel bölgesindeki yağlanmayı azaltıyor. En önemli sonuçlarından biri de total kolesterollerle birlikte kötü kolestrol olan LDL’de de önemli ölçüde azalma sağlıyor. 
  Rastgele seçilen obez kategorisinde orta yaşlı 52 kişilik bir kontrol gurubuna 12 haftadan oluşan bir deney uygulandı.  52 kişiye 6 hafta boyunca aynı sağlıklı beslenme programı uygulanırken, 6. Haftanın sonunda 2 gruba bölünerek, bir gruba hergun 1.5 avuç / 45 gr badem yedirilirken diğer gruba 1,5 avuç bademle aynı kaloride olan muzlu muffin yedirildi. 12. Haftanın sonunda, hergun badem yiyen grubun total kolesterol ve kötü kolesterol (LDL) ‘de düşme, karın yağlanmasında da çok ciddi oranda azalma, bel bölgesi çevresinde daralma ve  paralelinde kalp riskinde azalma gözlendi.  Hergun muffin yiyen grubun vücut kompozisyonunda yarattığı değişiklikleri ise tabi ki negatif yönde.

BADEM SÜTÜ FAYDALARI:

 • Kalp hastalığı riskini azaltan doymamış yağp ile doludur.
 • Protein yüklü olduğu için kas oluşumunu arttırarak, yağ yakımını hızlandırır.
 • Zengin E vitaminine sahiptir. E vitamin hücre zarlarını koruyan bir antioksidandır.
 • Diş ve kemikler için oldukça faydalıdır.
 • Kalp ve damar sağlığı açısından iyi bir besin kaynağıdır.
 • 1 Bardağı 40 kaloridir.

BADEM SÜTÜ TARİFİ :
Bir ölçü bademi bir gece boyunca alkali suda bekletin. Ertesi gün suyunu süzün. Blender’a bir ölçü badem ile üç ölçü alkali su ekleyin ve çalıştırın. Badem sütünüz hazır. Her kullanımdan önce çalkalayın. Hazırladığınız badem sütünü buzdolabında 4-5 gün muhafaza edebilirsiniz.

 

 

Diyetisyen Diyor ki


Gözler hiç bir zaman büyümüyor ama burun ve kulakların büyümesi asla sona ermiyor...

Yandex.Metrica