image

Bir doktora ve bir diyetisyene danışmadan yapılan diyet uygulamaları, çoğu zaman üzücü sonuçları da beraberinde getiriyor. Yanlış yapılan diyet uygulamaları; hem vücuda zarar veriyor,  hem de kalıcı çözümler yaratmaması nedeniyle sık sık diyet yapma eyleminin tekrar edilmesine zemin hazırlıyor.

Bunun için zayıflamak isteyen, sağlıklı ve dengeli beslenmek isteyen kesinlikle bir doktora ve diyetisyene başvurmalı. Gerekli kontrol ve araştırmalar yapıldıktan sonra uygulamaya geçmeli. Hazırlanacak diyet listesine ve egzersizlere uymalı. Kişi, bölgesel ve kalıcı zayıflama için, kendisine özel hazırlanacak programa uymalı.

dengeli_beslenme_th1

Sağlıklı zayıflama ancak, bir hekim muayenesinin ardından, bir diyetisyen eşliğinde olur. Basit olarak sağlıklı zayıflamanın püf noktaları ise şöyledir:

1.    Öğün alışkanlıklarınıza dikkat edin. Mutlaka 3 ana öğün ve en az 1 ara öğün olmak koşuluyla günde 4 öğün yemek yemeğe çalışın. Yiyecekleri gün içinde 4-6 öğüne bölmek hem bir sonraki öğündeki çok yeme arzunuzu engeller hem de vücut yağını daha kolay yakma şansını yakalarsınız.

2.    Light ürünler dediğimiz diyet ürünlerinden mümkün olduğunca dikkatli kullanın. Light ürün enerjisiz ürün demek değildir. Soslu, mayonezli salatalardan uzaklaşın. Fırında, buharda ve haşlayarak pişirdiğiniz yiyecekler iyi seçenekler olacaktır.

3.    Doygunluk hissettiğiniz anda yemeği bırakın. Yemek öncesinde bol miktarda salata tüketirseniz, daha sonra yiyeceğiniz az porsiyondaki ana yemek sizin doyum sağlamanıza yetecektir.

4.    Bir yemekten diğerine geçerken kendinize zaman tanıyın. Her yeni yemeğe başlamadan önce 10-15 dakika kendinizi dinlendirin. Masadakilerle sohbet edin. Öğünleriniz arası en az 4-5 saat ara bırakın.

obez

5.    Fiziksel aktivite olmadan formda ve sağlıklı olmak çok fazla mümkün değildir. Her gün en az 30-45 dakika fiziksel aktivite yapın. Aktivite olarak orta tempolu yürüyüşü tercih edin. Mümkünse açık havada yürümeye gayret edin.

6.    Sosyal ortamlarda ikram edilenleri bitirmek zorunluluğu hissetmeyin. Yeme konusunda ne kadar kontrolü elinde bulundurursanız kilo vermeniz o kadar rahat olacaktır.

7.    Diyetisyeninizin size vereceği beslenme programına uyun. Ben bu verilenleri zaten yemiyorum gibi kendinizi kandırma cümlelerinden vazgeçin. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yemeden ağırlık kazanmanız mümkün değildir.

8.    Sıvı alımınızı göz ardı etmeyin. En az 6 su bardağı su için. Su dışında daha çok ıhlamur tarzı bitkisel çayları tercih edin.

9.    Bahar ve yaz aylarının sunduğu bol sebze ve meyve çeşitlerinden tüketmeye özen gösterin. Haftada en az bir kez balık yemeğe gayret edin. Arada ceviz, fındık, kuru incir ve kuru kayısı gibi besinleri tüketin.

10.    Kızartma ve cipslerden uzak durun. Patates kızartmasından vazgeçemeyenler size oldukça pratik ve sağlıklı önerim var. Parmak dondurulmuş patatesleri folyo ile tepsiye dizin ve sıcak fırında kızarana kadar fırınlayın. Yemeklerinizin yanına ekleyin. Tadı patates kızartmasından daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

cinko 3

11.    Enerjimizi arttıran ve metabolizmamızı düzenleyen her besin grubuna ait besinleri tüketmeye özen gösterin.

12.    Besinleri seçerken önerilerimi mutlaka uygulayın. Sadece porsiyon miktarını ayarlama ve sağlıklı besin seçimi ile her mevsim formda olabilirsiniz.

 

  • avatar

    İçeriği ne olursa olsun, her ameliyatın bir riski vardır. Bu risk ameliyat esnasında da çıkabilir, ...

  • avatar

    Sağlıklı yaşama buzdolabı temizliği ile başlayın. Sağlığınıza zarar veren, lif oranı düşük, yağ oranı yüksek, ...

  • avatar

    Diyete başlayan her kişinin öncelikli olarak kalori kesintisi yaptığı, aynı zamanda sağlıklı beslendiğini düşünen çoğu ...

Diyetisyen Diyor ki


Dengeli ve sağlıklı yapılan bir kahvaltı, gün boyu metabolizmanızın düzenli çalışmasına destek olur...

Yandex.Metrica