SEVGİLİLER GÜNÜNÜ ÖZEL AFRODİZYAK MENÜ

Şubat ayı denince akla ilk gelen şey, partneriz olsun olmasın kuşkusuz  14 Şubat Sevgililer günü. Bu çok özel gün de planınız diyetinizi bozmadan, sevgilinize evde romantik bir yemek hazırlamaksa, bu yazıyı dikkatle okumanızı öneririm.

İşte diyetisyeninizden, bu günü anlamlı kılacak afrodizyak menü ve her daim kendiniz ve partneriniz için değerlendirebileceğiniz afrodizyak besinler;

Erkek menüsü:

Arasıcak tabağında istiridye veya kabuklu deniz ürünü

Çam fıstıklı Somon balığı veya kırmızı et(biftek) ve kuşkonmaz

Bol limonlu yeşil marul salatası

Yoğurtlu kereviz salatası

Çekirdekli Çok tahıllı ekmek veya yulaf ekmeği

Yeşil çay yanında zencefilli veya keçiboynuzlu fındıklı  kurabiyeler.

 

Kadın menüsü:

Pazı yaprağında bonfile veya somon balığı  yanında bol limonlu salata ve kuşkonmaz

Rezene tohumlu veya keten tohumlu semizotlu yoğurt

Çekirdekli Çok tahıllı ekmek veya yulaf ekmeği

20 gr bitter çikolata veya 30 gr kadar çam fıstığı veya badem, zencefil çayı veya rodiola çayı

Bu menü: çinko, B vitamini, w-3 ve fitoöstrogenler bakımından zengin bir menüdür

 

Cinsel yaşamınızı hareketlendirmeye mutfağınızdan başlayın:

Vücudumuzdaki diğer hormonlar gibi cinsel hormon ve enzimler de besinlerden gelen aminoasit, yağ asidi,  vitamin minerallerden etkilenmektedir. Bu nedenle besinlerle protein, karbonhidrat, yağ asidi , vitamin ve mineralleri yeterli oranda almak cinsel arzu ve performansı artırır. Bazı besin içerikleri özellikle cinsel performansı artırmaya yönelik çalışırlar. Bu özel içerikleri beslenme alışkanlıklarınıza dâhil etmeniz cinsel performansınızı etkileyecektir. Kadın ve erkeklerin cinsel metabolizmaları farklı olduğundan besinsel önerileri de farklı değerlendirmek gerekmektedir.

Kadınlarda:

Kadınlarda seksüel fonksiyonların azalmasının en büyük nedenleri aylık olarak yaşanan premenstrual sendromdur.

Uzun süreli cinsel performans için;

 yağsız kırmızı et:

Niasin ( B3 vitamini), demir (anemi için gerekli), çinko ve magnezyum içerir. Uzun süreli cinsel performans için iyi bir besin kaynağıdır.

*Yumurta:

İyi bir protein kaynağıdır .Proteinler sinirsel iletimde görevli nörokimyasalların yapımında görev aldıklarından cinsel performans için gereklidir. Yumurtada demir, b vitaminleri,hormon üretiminde görev alan kolesterol enerji üretiminde ve stresle baş etmede görevli B5 ve B6 vitamini bulunur.

*Yulaf:

Vücutta testesteron ve östrojen hormonlarını dengelemektedir. Uzun süreli performans için gerekli kompleks karbonhidratlar içerir. Çinko ve folat içeriği ile cinsel fonksiyonları desteklemektedir.

*Bitter çikolata:

Journal of Sexual Medicine de 2006 senesinde yapılan bir araştırmaya göre her gün küçük miktarlarda bitter çikolata yiyen kadınların yemeyenlere göre daha iyi cinsel fonksiyonlara sahip oldukları gösterilmiş. Bunun yanında serotonin hormonu artışı ile aşık olmaya benzer bir romantiklik sağladığı da belirlenmiş. Ancak çikolatanın kakao miktarı%65 den fazla olmalı ve miktarına dikkat etmelisiniz yoksa çok hızlı kilo alabilirsiniz.

Cinsel tatmin için;

*Kuşkonmaz:

İçindeki folat sayesinde histamin üretimini artırırır.Histamin cinsel organlardaki kasılmaların oluşmasını sağlar. Böylece daha kuvvetli bir cinsel tatmin yaşanır.

Kırmızı meyveler:

Çilek böğürtlen,kuşburnu,dağ çileği,doğal yaban mersini

İçeriklerindeki antioksidanlar hücreleri koruma altına aldIkları gibi yoğun C vitaminleri bağışıklığı kuvvetlendirir. Demirin emilimini artırarak kansızlıkla mücadelede etkili rol oynar.

Bira mayası:

Güçlü bir B vitamini kompleksidir.İçerğindeki  B2 vitamini kadınlarda histamin üretimini artırarak kuvvetli tatmin duygusuna olanak verir.

Bunlara ek olarak; koyu yeşil yapraklı otlar ve kurubaklagil( c vitamini ile beraber kullanılırsa demir daha rahat kullanılır; ıspanak, kıvırcık,pazı

 

 

 

ERKEKLERDE CİNSEL YAŞAMI DESTEKLEYEN BESİNLER

Libido arttırıcı besinler;

İstiridye:

İstiridye, erkek cinsel fonksiyonlarında oldukça önemli olan çinkoyu çok yüksek oranda barındırır. Dünyada istiridyeden başka bu kadar çinko içeren başka bir gıda yoktur. Ayrıca çiğ olarak yendiğinde libido artırıcı dopaminin üretilmesini sağlamaktadır.

Kabuklu yemişler ve çam fıstığı:

l-arginin amino asidi içerirler.Bu amino asit cinsel organlardaki kanlanmayı ve sertleşmeyi sağlayan nitrikoksit üretimini artırır. Ayrıca hormonların salgılanmasında görevli kan akışkanlığını artıran omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini,sperm üretiminde görevli manganezi  barındırırlar.Güçlü antiokasidant olan E vitamini sperm hücrelerini toksik maddelere karşı koruma altına alır.

Yulaf:

Uzun süreli enerji ve dolayısıyla performans sağlayan kompleks karbonhidrat içerir. Bunun yanında sperm üretimi için gerekli çinko, folat içeriği ile cinsel performansı artırır

Yumurta:

İyi protein, b vitamini,demir  kaynağı olmasının yanında cinsel performans artırıcı kolin içerir.

Brokoli:

İçindeki indol-3-carbinol erkeklerde östrojen seviyelerini azaltır testesteron seviyelerinin artmasına olanak sağlar.

Kadınları baştan çıkarmak için;

Kereviz:

Bu mükemmel besini sevmeyen bir çok erkek artık sevmeye başlayabilir. Çünkü kereviz yiyen erkeklerde terlemeyle beraber androsteron adında salgılanan kokusuz bir hormon kadınları baştan çıkartıyor.

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Bir tel insan saçı 3 kilograma kadar ağırlık kaldırabilecek esnekliğe sahip...

Yandex.Metrica