image

 Cinsellik, arzu ve dürtüler yanında performans, tatmin olma duygusu üreme ve doğurganlığı kapsayan geniş bir konudur.

Mükemmel bir cinsel yaşam için fiziksel ve metal olarak sağlıklı olmak gereklidir.  Bir kerelik afrodizyak besin kullanımıyla, iyi cinsel tecrübe beklentisinde olmak gerçekçi bir yaklaşım değildir. Mükemmel cinsellik için genel yaşam tarzında düzenlemeler yapılmalıdır. Tatminkâr bir cinsel yaşamda; hormon dengelerinin, sinirsel iletimin, kan dolaşımı ve akışkanlığının,  genital organ sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Bu sistemleri en iyi şekilde çalıştırmak için sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamak gerekmektedir.

Sağlıklı bir insanda cinsel arzu ve enerji yüksektir. Eğer böyle hissetmiyorsanız vücudunuzda mutlaka bir problem olduğunu düşünmelisiniz.

 Yapılan araştırmalar, beden sağlığının cinsel performansı ciddi şekilde etkilediğini gösteriyor.

Avrupa Cinsel Tıp Kongresi’nde yayınlanan rapora göre;  9500 erkek üzerinde yapılan ve 7 yıl süren araştırmada, sertleşme problemi olan erkeklerde kalp krizi geçirme oranı oldukça yüksek bulunmuş. Bu da gizli kalan bir kalp damar sorununun cinsel performansı etkileyerek ilk sinyalleri verdiğini gösteriyor.  Princeton üniversitesinin son yayınladığı rapora göre,  sertleşme sorunu yaşayan erkekler kalp-damarla ilgili şikâyetleri olmasa da artık potansiyel kalp-damar hastası olarak kabul ediliyor.

Tüm bu araştırmalar ışığında cinsel performans sorunu, bazı hastalıkların ilk sinyalleri olarak kabul görüyor.

Diyabet, obezite, hipotiroid, kansızlık  gibi hastalıklar; bazı ilaçlar (antidepresanlar, psikoterapik ilaçlar, betablokerlar, doğum kontrol hapları),hormon dengesizlikleri( tiroid, menopoz, hamilelik v.b.), gibi sağlık sorunları cinsel isteksizlik veya performans düşüklüğüne sebep olabilmektedir.

Yapılan araştırmalar diyabet tanısı konduktan yaklaşık 10 yıl sonra hastaların %50 sinde (normal bireylere göre 3 kat fazla) sertleşme sorununun ortaya çıktığını gösteriyor. Kadınlarda ise diyabetle beraber uyarılma ve orgazm sorunları dolayısı ile isteksizlik görülüyor.

Sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek daha iyi bir cinsel yaşantıya olanak sağlar. Koruyucu sağlık programlarına yatırım yapmak, hasta olduktan sonra alınacak önlemlerden çok daha iyi sonuçlar verir.

 Tüm araştırmalar gösteriyor ki iyi bir cinsel yaşam için sağlıklı vücuda, dengeli hormonlara ve sağlam bir dolaşım sistemine ihtiyaç vardır.

Daha aktif ve tatminkâr bir cinsel yaşam için; yaşam tarzında küçük ama köklü değişiklikler yapmak uzun süreli ve kalıcı sonuçlar doğuracaktır. Bir günlük önlemlerin cinsel yaşantıda büyük değişimler yaratacağına inanmak doğru değildir.

Kişiye özel yaklaşım şart

Her problemin çözümünde olduğu gibi cinsellikte de kişiye özel hareket etmek gerekir. Düşük performansın veya isteksizliğin sebeplerini araştırarak işe başlamalı, libido öldürücüleri tespit edip  hayattan uzaklaştırırken, performans artırıcı önlemler alınmalıdır.

 Yanlış beslenme cinsel performansı etkiliyor:

Kötü beslenmekten kaynaklanan vitamin mineral ve protein eksiklikleri cinsel isteksizlik, performans düşüklüğü veya doğurganlık problemlerine sebep olur.

Demir eksikliği anemisi, folik asit eksikliği, çinko yetersizliği, B vitaminleri eksikliği ve yetersiz protein tüketimi hormon ve nörokimyasalların yapımını etkiledikleri gibi, yorgunluk, halsizlik, depresyona sebep olarak cinsel isteği ve performansı azaltırlar.

Yanlış beslenme sonucu görülen obezite özellikle de karın ve bel çevresindeki yağlanma, şeker hastalığı ve  kalp damar hastalıklarına sebep olması nedeniyle de cinsel performansı etkiler.

Vücudun tüm çalışma sistemini kontrol eden hormon ağı burada da BAŞROLDEDİR.

Cinsel performans için erkeklerde ve kadınlarda testosteron , östrojen ve progesteron dengesi sağlanmalıdır. Vücutta cinsel performansı  ve tatmin duygusunu artıran nörokimyasallar ise dopamin ve nitrikoksittir. Hemen hemen tüm afrodisyaklar bu iki kimyasalın artmasını hedef edinmektedir. bu iki nörokimyasal , cinsel organlardaki kanlanmayı ve sinirsel iletimi sağlayarak cinsel isteği ve performansı artırmaktadır.

Performans Artırıcı ‘İLAÇLAR’ :

Öncelikle içsel enerjiyi artıran ve daha iyi hissetmemizi sağlayan vitamin mineral ve ana besin öğelerince zengin bir beslenme şeklini yaşantımıza yerleştirip, cinsel performansı doğal ve içsel yollarla artırma yoluna gidilmelidir. Dışarıdan kimyasal etkilerle performans artışı sağlamak sorunu kaynağından halletmek yerine geçici çözümler sunmaktadır. Doktor kontrolünde uygun tedaviler yanında içsel besin ihtiyaçlarını karşılamak önemlidir. Ayrıca bu tip kimyasal ilaçların özel kullanım şartları vardır. Sağlık açısından ciddi risk oluşturma ihtimalleri her zaman yüksektir. Boruları tıkanmış bir arabada sürekli ve çok hızlı bir şekilde araba kullanmak gibidir. Vücudu bu kadar zorlamak yerine problemi çözmeye çalışmak gereklidir.

Cinsel yaşamınızı hareketlendirmeye mutfağınızdan başlayın:

Vücudumuzdaki diğer hormonlar gibi cinsel hormon ve enzimler de besinlerden gelen aminoasit, yağ asidi,  vitamin minerallerden etkilenmektedir. Bu nedenle besinlerle protein, karbonhidrat, yağ asidi , vitamin ve mineralleri yeterli oranda almak cinsel arzu ve performansı artırır. Ancak bazı besin içerikleri özellikle cinsel performansı artırmaya yönelik çalışırlar. Bu özel içerikleri beslenme alışkanlıklarınıza dâhil etmeniz cinsel performansınızı etkileyecektir. Kadın ve erkeklerin cinsel metabolizmaları farklı olduğundan besinsel önerileri de farklı değerlendirmek gerekmektedir.

 

Diyetisyen Diyor ki


Yemeğe tuz ile başlanırsa beyin tarafından gönderilen bir uyarı sayesinde, midede mukus denilen sindirimi kolaylaştırıcı bir tabaka oluşturduğunu ve midenin sindirime hazırlıksız yakalanmasını önlediğini biliyor musunuz?

Yandex.Metrica