image

Metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlamak, vücuttaki toksinlerin atılımını kolaylaştırmak, kas kütlesini güçlendirmek ve fazla yağların yakılmasını sağlamak için mutlaka düzenli spor yapmalıyız. Düzenli egzersiz fiziksel iyiliğin yanında, ruhsal iyi olma durumunla beraber hayata daha pozitif bakmamızı sağlar ve günlük yaşantımızı kolaylaştıran bir etkendir.

 

Egzersiz yaparken oksijen kapasitemiz artar. Böylece dokular daha çok oksijen kullanır ve metabolizmamızın daha iyi çalışmasını sağlar. Tüm diyet programları; yanına egzersiz programları eklendiği zaman daha başarılı ve kalıcı olur. Daha genç kalmak ve sağlıklı yaşlanmak için düzenli egzersiz vücudumuz için su ve yemek kadar gerekli bir şeydir.

 

Fazla kiloların büyük bir kısmı vücutta depolanmış fazla yağlardır. Bu depo halindeki yağları yakmak için kardiovasküler egzersizler yapılmalıdır. Bu tür egzersiz yavaş ve tempolu olarak yapılan kalp hızının yükselmesi ile 25–35 dakika boyunca yapılan egzersizlerdir. Yavaş ve sürekli olarak yapılan tempolu koşu, kürek, bisiklet, step, salon aerobiği, jogging, yürüyüş yada yüzme egzersizleridir.

 

Bu egzersizler sırasında vücut oksijen düzeyi yüksek derecede solunum yapar. Yağ yakıcı enzimler harekete geçer. Enerji; egzersizin ilk 15 dakikasında karbonhidrat yakımı daha sonraki dakikalarda yağ yakımından sağlanır. Egzersiz minimum olarak 25–40 dakika yapılmalıdır. Egzersiz en az haftada 3–4 kere en fazla 5–6 kere yapılmalıdır. Kilo vermek için daha fazla yapmaya çalışmak sakatlık riskini arttırır. Vücudun yorulmasına ve kilo vermenin azalmasına neden olur.

 

Bazı durumlarda sağlığımız düzenli egzersiz yapmamıza izin vermez. Düzenli egzersiz yapamamamız sağlık durumumuzu kötüleştirir. Sağlık durumumuzun kötüleşmesi egzersiz yapmamızı daha da zorlaştırır. Bu kısır döngüyü bir yerden kırmamız gerekir. Özellikle bel fıtığı, topuk dikeni, kalça ve diz problemleri kısa yürüyüşleri bile yapmamızı zorlaştırır. Fiziksel aktivite kısıtlılığı ileriki dönemlerde kilo sorununu ortaya çıkarır. Kilomuz fazlalaştıkça yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıklarda şikayetlerimiz daha da artar. Bu kısır döngüyü bir yerden kırmadıkça eski sağlığımıza kavuşmamız zorlaşacaktır.

 

Bu gibi hallerde kişiye özel egzersizin (personel training) önemi ortaya çıkmaktadır.

Merkezimizde yeni açılan spor kompleksimizde, en son teknoloji aktif spor cihazlarının yanında bu eksikliği gidermek için, sağlık durumlarından dolayı düzenli egzersiz ve spor yapmakta zorlanan kişilere yönelik; doktor ve eğitmenin bire bir ilgilendiği, medikal egzersiz cihazları da bulunmaktadır. Bu cihazlarda uygulanan egzersizler kişiye özeldir. Doktor ve spor eğitmeninin beraber hazırladıkları kişinin sağlık durumunu dikkate alan egzersiz programları sayesinde spor yapmakta zorlanan üyelerimiz sağlıklı yaşam için gerekli olan egzersizleri yapabilmektedirler.

 

 • avatar

  Metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlamak, vücuttaki toksinlerin atılımını kolaylaştırmak, kas kütlesini güçlendirmek ve fazla yağların ...

 • avatar

  Yanlış beslenme ile beraber hareketsizlik unutmayın ki hayat kalitenizi düşürür. Egzersiz ve spor yaparak hastalıklardan ...

 • avatar
  Spora Başlarken29-04-2014

  Spor  yapmaya başlarken çok dikkatli olun!     ...

Diyetisyen Diyor ki


Stres, midenizin kazınmasına ve yüksek kalori alacağınız yiyeceklere yönlenmenize sebep olur.

Yandex.Metrica