Ergen Beslenme Programları

Dünyanın en güzel duygusu anne-baba olmaktır. Çocuk sahibi olmak, güzel olduğu kadar da sorumluluk sahibi olmayı gerektiren bir durumdur. Çocuklar, hamilelik dönemi dahil yaşamlarının hemen her döneminde anne-babalarının yaşam tarzlarından (görgü, insan ilişkileri, yaşama bakış açısı, yargılar, değerler ve iyi-kötü alışkanlıkları, vb. konularda) bire bir etkilenirler. Bu nedenle siz anne-babalar çocuklar için örnek model oluşturursunuz.

Çocuklar sizin doğru veya yanlış alışkanlıklarınızı birlikte yaşayıp gözlemlediği için bunları anında kopya eder ve doğru olarak kabullenirler. Bu nedenle özellikle beslenme alışkanlıklarınıza çok dikkat etmek durumundasınız. Sağlıklı beslenmeye karar verdiğimizde bizi en çok zorlayan şey, yerleşmiş alışkanlıkları değiştirip yeni alışkanlıklar kazanmaktır. Oysaki alışkanlıkların yerleşmeye başladığı çocukluk döneminde doğru beslenme alışkanlıkları edinebilsek, kilo problemi ve mevcut sağlık problemlerinin birçoğu olmayabilirdi. Çocuğunuzun zeki, çalışkan ve yetenekli olmasını istiyorsanız öncelikle hamilelikten itibaren yaşamın her döneminde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını sürdürmesini sağlamanız gerekmektedir. 

Büyüme gelişme dönemindeki beslenmesi çocuğun zeka seviyesini, boyunun uzun veya kısa, şişman veya zayıf olmasını belirler. Bu gerçeği göz önünde tutarak, çocuğun sağlıksız beslenmesini önlemek için, abur-cubur tarzındaki gıdalardan uzak durması sağlanmalı, anlayabileceği şekilde bunun zararları anlatılmalı ve takip edilmelidir.

Hamilelik döneminde alınan gıdaların bebeğin zeka gelişimine olan etkileri konusunda Oregan Sağlık Bilimleri Merkezinde William E. Connor tarafından araştırmada, hamilelik döneminde özellikle sardalya, uskumru ve somon gibi soğuk su balıklarında bol miktarda bulunan ve bir çeşit Omega-3 yağ asidi çeşidi olan DHA'yı (docosahexaenoic asit) yemenin, bebeklerin beyin gelişimini olumlu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, hamilelik dönemi anemilerinin görülme sıklık ve oranını da azalttığı tespit edilmiştir.

Bebeklik döneminin ilk altı ayında anne sütü ile beslemenin önemi tartışmasız kabul edilmektedir. Çocuğun sonraki büyüme ve gelişme döneminde tüm besinlerden dengeli bir şekilde alabilmesi için, beslenme planı hazırlanması gerekir. Özellikle balık yeme alışkanlığı kazandırılmalı ve haftada en az iki ana öğünde balık bulunmalıdır. Okul kantinlerinden, fast-food türü gıdalardan mümkün olduğunca uzak kalmaları sağlanmalı, doğum günlerini bu tür yerlerde kutlamalarına göz yumulmamalıdır. Burada anne-babalara düşen önemli bir görev de çocuklarına iyi bir örnek model sunabilmeleridir. 

Ergenlik dönemine obez bir şekilde başlayan çocuklar arkadaş, okul ve aile içi ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşamaktadırlar. Bu durum derslerini de olumsuz etkilemektedir. Vücudunun büyüme ve gelişmesi henüz devam etmekte olan ergen, sağlıklı bir şekilde beslenir ve kaliteli bir yaşam tarzıyla büyürse bu kritik dönemi kolaylıkla ve sağlıklı bir şekilde atlatır. Bu nedenle özellikle kilo problemi varsa mutlaka uzman desteği almalı, nedenler araştırılıp, sorun çözülmelidir. 

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


İnsan doğduktan bir kaç gün sonraya kadar, hiçbir şey duymayacak kadar sağırdır

Yandex.Metrica