100 yaşına kadar yaşamak isteyenler parmak kaldırsın. Nekadar yaşadığınız değil nasıl yaşadığınız gerçeği birkenara dursun, hayat süremizi uzatmak da bizim elimizde.

 

1) Japonların uzun yaşamasının ve ince olmasının sırrı nedir? Japonlar üzerinde yapılan araştırmada, tabaklarındaki yemekleri yüzde 80 doyma oranına eriştiklerinde bıraktıkları ortaya çıkmış. 100 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, tabağınızdaki yemeği bitirmenin değil sizin doyum noktanızın önemli olması gerektiğini unutmayın. St. Louis Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, az yemek, yaşlanmayı geciktiyor. 2008 de yapılan çalışmada, günlük almış olduğunuz kaloriyi azaltmak metabolizmanızı yavaşlatan  ve aynı zamanda yaşlanma sürenizi hızlandıran tiroid hormonunun üretimini azalttığı yönünde.

 

2) Kişiliğiniz ne kadar yaşayacağınızın göstergesidir. Kararlı, istikrarlı, takıntılı olmayan, rahat bir kişilik yapısına sahipseniz ömrünüzün kısa olmayacağından emin olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar, bu kişilik yapısına sahip olan kişilerin evlilik ve iş hayatlarının da stresten uzak, huzurlu bir ortam içerisinde olduğu ve dolayısıyla da yaşam sürelerine doğrudan olumlu etkisi olduğu yönünde. Aynı zamanda, arabayı hızlı kullanmamak yada doktor kontrol periodlarını aksatmamakta diğer etkilerinden bazıları.

 

3) Protein hücre yapımında kullanılır, hücreleriniz yapı taşınızdır. Bu demek oluyor ki, uzun yaşamak istiyorsanız et, hindi, balık günlük menünüzün başrol oyuncuları olmalıdır. Aynı zamanda, yumurta, kinoa, süt, yoğurt, soya gibi destekleyecileri de günlük menünüz içerisine dağıtmanızda fayda var. Kahve içiyorsanız soya sütünü tercih edebilir, ara öğünüzü 1 avuç kuruyemiş ile yapabilirsiniz.

 

4) TV’yi kapatın. 2010 yılında yapılan çalışmalara göre, günde 4 saatten fazla televizyon izleyen kişilerin, günde 2 saatten az televizyon izleyen kişilere oranla yüzde 46 oranında ölüm riski daha fazla. Bu da demek oluyor ki, televizyon izlemeyi azaltacağınız her 1 saat, riskinizi yüzde 11 oranında azaltıyor.  Aynı zamanda 2011 de yapılan başka bir araştırmaya göre, 25 yaş üzerindeki bireylerde  televizyon izledikleri her 1 saat, yaşam sürelerini 22 dakika azaltıyor. Bu kadar araştırmadan sonra; televizyon izlemeye ayırdığım süreyi ben kendi adıma azalttım, sizde bir değerlendirin derim.

 

5) Vücudunuzda sadece yeterli oranda vitamin mineral olmamasının bile kilo almanızın sebebi olabileceğini biliyor musunuz? Kulağa kilişe gelen fakat kilo kontrolünüz, yaşamızın uzun olması ve herşeyden önce sağlıklı olmanızın ön koşullarından biri olan vitamin mineral desteğine önem vermelisiniz. Bunun için meyve, sebze, kurubaklagil tüketmeli ve desteği arttırmak gerekiyorsa da diyetisyeninizin belirleyeceği düzeyde multivitamin ve multimineral takviyesi yapmalısınız.

 

 

6) Hayatınız boyunca öğrenci kalın. Müzelere gitmek, kendinize meydan okuyabileceğiniz kitaplar okumak, araştırmak, yeni hobiler edinmek hatta yeni bir dil öğrenmek, seyahat etmek beyninizi her daim çalıştırmanızı ve tembelleşmesine engel olmanızı sağlıyor. Çalışan bir beyin ise yaşam sürenizi uzatıyor. Hadi hergün yeni bir bilgi akımına sizde katılın, öğrenmenin keyfini çıkarın.

 

 

7) Sigara içerek yaşam sürenizi kısaltmayın. Yıllardır sigara içiyor olsanız dahi, hala sigarayı bırakmak ve yaşamınızı uzatmak için bir şansınız var. Herkesin bildiği sigaranın ömrünüzü kısaltan etkilerin bazılarını bir daha hatırlatalım;

 • Kalp krizi
 • Kanser
 • Diabet
 • Felç

 

 

8) Güçlü sosyal hayat eşittir uzun yaşam. Belki de kadınların erkeklere oranla daha uzun yaşamasının sırrı erkelere kıyasla daha güçlü olan sosyal çevreleridir. Aile ve arkadaş desteğinin sağlığımıza daha çok dikkat etmemizi sağladığı kanıtlanan sonuçlar arasında. Bu yönde yapılan araştırmalar ise son derece ilgi çekici. Arkadaşlarımız sayesinde günlük olaylara daha az stresli yaklaşabiliyor ve bu sayede bağışıklık sistemimizin etkilenmesini engelleyebiliyoruz.

 

9) Düzenli egzersiz yapın. Koşun, yürüyün, yüzün, bisiklet sürün veya pilates yapın. Hiçbirşey yapacak vaktim yok diyorsanız eğer, arabayı hayatınızdan mümkün olduğunca çıkartın. Gideceğiniz yerlere yürüyerek yada mümkünse bisikletle gitmeyi tercih edebilir, toplu taşıma da bir durak önce inip yürüyebilir yada sabahları sadece 20 dk erken uyanarak, istediğiniz herhangi bir egzersizi yapabilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmanızın cildiniz de yarattığı parlaklığı ve ruhunuzda yarattığı enerjiyi farkedince isteseniz de bırakamayacaksınız.

 

10) Diyetisyeninizden gençlik iksiri yeşil içecek;

                    2 adet kivi (200g)

                    1 adet yeşil elma (120g)

                    2 kupa bebe ıspanak (200g)

                    1 adet havuç (50g)

                    1 yemek kaşığı keten tohumu

                    1 tatlı kaşığı zencefil

                    Nar (100 gr)

                    Yarım litre su 

-Tüm malzemeleri blendırdan geçiriniz.

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Çocuklar bahar aylarında daha fazla büyüyorlar...

Yandex.Metrica