Troid

Troid Nedir?

Troid bezi boynun ön tarafında, adem elmasının alt kısmında yerleşik, kelebek şeklinde, 20-25 Gr ağırlığında bir iç salgı bezidir. Sağ ve sol olmak üzere iki lob ve iki lobu birbirine bağlayan ‘İsthmus’ dediğimiz bir köprüden oluşmaktadır. Bezin yumuşak kıvamı, normal muayenede fark edilmesini zorlaştırır.

Troid Bezinin Görevleri Nelerdir?

Troid bezi troid hormonu salgılar. Troid hormonu diğer hormonlarımızın etkileri ve enzimlerin normal işlevi için gerekli olduğu gibi büyüme, gelişme, enerji oluşumu, enerji kullanımı, vücut ısısının sağlanması ve metabolizmamız için gereklidir.

Troid Bezinin Fonksiyonları Nelerdir?

Troid bezi ve troid hormonu büyüme gelişmede önemlidir. Eksikliğinde büyüme gelişme geriliği hatta cücelik görülebilmektedir. Bu nedenle, doğumdan sonra yapılan rutin tetkiklere ilave edilmiş ilk bebeklikte fark edilmeyip, gelişme geriliğine neden olması önlenmiştir.

Troid bezi ve troid hormonu enerji oluşumunda etkilidir. Troid hormonu eksikliğinde hareketler yavaşlar, kişinin enerjisi düşer. Troid bezi ve troid hormonu vücut ısısının oluşmasında önemlidir.

Troid bezi vücutta her türlü yapım ve yıkım faaliyetlerinden sorumludur. Kolesterol gibi bazı maddelerin hem yapımından, hem de yıkımından sorumlu olması nedeniyle Troid bezi çalışmadığında maddenin yapımı azalmasına karşın yıkımı da artacağından, kan düzeyleri yükselir. Yine troid bezinin çalışmamasına bağlı bazı enzim ve hormonların yeterince etkili olamaması da çeşitli şikayetlere neden olur.

Troid Bezi Hastalıkları

Troid bezinin en çok bilinen hastalığı guatrdır. Günümüzde gittikçe artan şekilde Hashimato Troiditi ve nodüler guatrlara rastlandığı gibi troid bezinin kanserleri de teşhis konulan hastalıklar arasındadır.

Troid Bezinin Önemi

Özellikle metabolizma hızında yapmış olduğu etkiler nedeniyle, troid bezi doğrudan kilo kontrolü üzerinde önemlidir. Hipertroidi durumlarında kilo kaybı istenen bir etki gibi görünse de hayati organlar üzerine yapmış olduğu etkiler nedeniyle son derece zararlıdır. Hipotroidi yani bezin yavaş çalışması ise metabolizmayı yavaşlatarak, kilo alımını kolaylaştırır. Her iki durumda da doğru dozda ve uygun ilaç kullanımı ile dengeli ve sağlıklı bir diyet son derece önemlidir.

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Sağlıklı kilo vermenin yolu, haftada 1 kilo vermektir. Daha hızlı kaybedilen kilolar kolayca geri gelebilir.

Yandex.Metrica