Obezite

Obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlak biçimde tedavi edilmesi gereken ciddi bir sağlık problemidir. Obezite, basit bir anlatımla besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizmanın temel fonksiyonları için gerekli olan ve fiziksel aktiviteyle tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.

Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri direkt etkisi altına alan ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan komplike bir hastalıktır. Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, solunum rahatsızlıkları, eklem hastalıkları, adet düzensizlikleri, safra kesesi hastalıkları, bazı ölümcül kanser türleri, obezite ile doğrudan ilişkili hastalıklardan bazılarıdır. Sonuç olarak, obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Hastalığın temelinde yatan sebepler arasında hareketsizlik, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, genetik yapı, gebelik, yaşlanma, anti depresanlar, hormon hastalıkları, eklem problemleri ve uykusuzluk yer almaktadır. Obezitenin ciddi problemlere neden olmadan kontrol altına alınması ve hayatın tüm kademelerine sıçrayan, yaşam kalitesini sıfırlayan bir döngü oluşturmasının engellenmesi adına oluşumuna neden olan tüm faktörleri önceden tespit edip kontrol altına almak çok önemlidir. Bu noktada vücut yağlanmasının geldiği boyut ve yağlanmanın vücudun temel fonksiyonlarını işleten organlara sirayetinin tespitiyle, çözümün başlangıcını buralarda aramak, obezitenin tedavisinde birinci basamaktır. Gidişatın basamak sayısını ve yönünü ise kişinin içinde bulunduğu durum ve obezitenin boyutu belirler. Genel tedavi prensibinde tüm olumsuz faktörlerle ayrı ayrı mücadele edip, aşama aşama ortadan kalkmalarını sağlamak başarının anahtarıdır.

Obezite tedavisinde öncelikle yeme ile ilgili davranış değişikliği oluşturmak ve dengeli beslenerek kilo vermek önemlidir. Kilo verdikten sonra verilen kiloyu korumak da kilo vermek kadar önemli bir aşamadır. Bu dönemde ve sonrasında egzersiz hayatımızın içinde mutlaka olmalı, hekim kontrolünde kişinin hastalıklarına ve durumuna yönelik akılcı ilaç kullanımı ve besin destekleri işin içine girmeden bazen çözüm çok zor olabilir. Özellikle morbid obez dediğimiz beden kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişilerde cerrahi yöntemler önerilse de son çare olarak düşünülmeli, diğer yöntemler tüketilmeden bu yönteme başvurulmamalıdır. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, tüm tedavide hekim, beslenme uzmanı, bireysel antrenörün birlikte çalışması ve süreci planlaması önemlidir. 

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Et, balık ve tavuk gibi ürünleri alırken doğal renk ve dokuları bozulmamış olanları tercih etmeliyiz...

Yandex.Metrica