Yüksek Tansiyon

Hipertansiyon nedir?

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon kan basıncının normalin üzerine çıkması durumudur. Kalbimizin kanı vücudun en uç noktalarına göndermek için kullandığı gücün ölçülmesiyle tansiyon değerlerimiz ortaya çıkar. Basınç ölçülürken kanın pompalandığı anda alınan ölçüme sistolik (büyük) tansiyon, pompalamaya ara verdiği anda alınan ölçüme diastolik (küçük) tansiyon denir. Tansiyon ölçümü kişi dinlenmiş halde ve ölçümden hemen önce sigara ve kahve içilmeden yapılmalıdır. Tansiyon ölçümü yapıldığında çıkan sonuç mmHg olarak ifade edilir ve sistolik basıncın 120-129 mmHg, diastolik basıncın ise 80-84 mmHg olması ideal sonuçtur. Kan basıncının 140/90 mmHg ve üzerinde olması ise hipertansiyon olarak kabul edilir.

Yapılan çeşitli çalışmalar Türkiye'de 30 yaşın üstünde insanların %12 ile 16'sında büyük tansiyonun 140, küçük tansiyonun 90mmHg'nın üzerinde olduğu, daha ileri yaşlarda oranın arttığı, 50 yaşın üstündeki kimselerde her 4-5 kişiden birinde tansiyonun bu sınırların üzerinde olduğunu göstermektedir. 

Hipertansiyon neden önemlidir?

Hipertansiyon son derece sinsi ve belirti vermeden ortaya çıkabilen bir hastalık olduğu ve pek çok hastalığa neden olduğu için önemlidir. Risk faktörleri olmasa bile yılda bir kez tansiyon kontrolü yapılmalıdır. Ailede yüksek tansiyon varsa, yaşınız 40 ın üzerinde ise, sişmansanız, sigara içiyorsanız, şeker hastası iseniz veya ailede şeker hastalığı varsa, sigara içiyorsanız, gebe iseniz tansiyonunuzu sık aralıklarla ölçtürmeli ve erken teşhisle ilerleyen dönemde oluşabilecek risklerden korunmalısınız. Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa, kalp hastalığı, felç, damar tıkanıklıkları, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, görme kaybı gibi sonuçlara neden olabilir. 

Hipertansiyonda neler yapılmalıdır?

Öncelikle hipertansiyona neden olan böbrek hastalığı gibi bir başka faktörün olup olmadığı araştırılmalı, eğer böyle bir durum söz konusu değilse kan basıncı kontrol altına alınmalıdır. Bunun için ilaç tedavisinin yanında en önemli şey yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını değiştirerek sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığı kazanmak, ideal kiloda olmak ve yaşımıza, sağlık durumumuza uygun egzersizleri hayatımızın içine katmaktır. Sigara ve alkolden uzak durmak, gereken miktarda tuz tüketmek ve ilaçlarımızı düzenli almak diğer önemli konulardır.

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Bir insandaki toplam damar uzunluğunun 150 bin kilometredir...

Yandex.Metrica