Menapoz Dönemini Sağlıklı Yönetme

Kadınlarda yumurtalıklarda üretilen östrojen ve progesteron hormonları normalde bir denge içindedirler. Menapozdan önceki 7 yıllık süreçte yumurtlama sıklığı ve düzeni bozulduğundan önce progesteron salınımı bozulur ve üretimi sona erer. Böylece vücutta ostrojen ve progesteron dengesi bozulmuş olur. Adetin tamamen kesilmesiyle birlikte östrojen salınımı da durur ve menapoz dönemi başlar.

Menapoz kadında doğurganlığın kaybolduğu dönemdir. Menapoz bir hastalık değildir, kadınların yaşamında önemli bir süreçtir. Menapoz döneminde östrojen hormonunun az salınması ile birlikte oluşabilecek şişmanlık, osteoporoz, kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına dikkat edilmelidir. Bu süreci rahat ve hastalıklardan korunarak geçirebilmemiz için sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmeyi ilk sıraya yerleştirmeliyiz. Hayatınızın her döneminde olduğu gibi menapoz ve menapoz sonrası dönemde de yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli egzersiz gerekir. Menapoz döneminde hormonal düzensizliklere bağlı olarak vücutta önemli değişiklikler oluşur. Örneğin; birçok kadında ateş basması, uykusuzluk, ruhsal bunalım gibi fizyolojik ve biyolojik rahatsızlıklar görülebilmektedir. Bunun dışında bir de kilo alma problemi ortaya çıkar.

Menapoza giren birçok kadının dış görünüşünde değişiklikler oluşmaya başlar. Daha önce hiç kilo sorununuz olmasa bile, menapozla birlikte kilo artar. Ancak bunun sebebi sadece hormonlar değildir. Hormon düzeylerindeki değişim ile birlikte genelde metabolik hız yavaşlar. Bu dönemde kalori alımı arttırıldığı ve egzersiz de yapılmadığı zaman hızla kilo artışı gözlenebilmektedir. Bu kilo artışının temel nedeni vücut yağ miktarının artmasıdır.

Ayrıca menapoz döneminde östrojen düzeyinde azalma ile kadınların kemik kaybında hızlanma artar. Böylece kalsiyum gereksinmesi artar. Menapozda kalsiyum alımını hem besinsel hem de dışarıdan takviye alarak arttırmak, kemik kayıplarının yavaşlamasını sağlar.

Menapoz döneminde kişiye özel sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması ve düzenli fiziksel aktivite ile kemik ve kalp sağlığının korunması, diyabet riskinin azaltılması, ideal vücut ağırlığının sürekliliğinin devam etmesi için gereklidir. 

 

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Hapşırma anında, kalp de dahil bütün vücut fonksiyonları bir an için durur

Yandex.Metrica