Diyetisyen ile Kilo Koruma

Daha önce kilo verme deneyimi elde etmiş herkes kiloyu korumanın daha zor olduğunu düşünür. Aslında kilo korumak zor olmanın yanı sıra ayrıca çaba ve bilgi gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte iyi bir eğitimden geçmeli ve yaşam tarzında köklü değişiklikler yapılmalıdır.

Kilo verildikten sonra geri alınmasının en temel nedeni önceki beslenme alışkanlıklarına geri dönülmesi ve kontrolün elden bırakılmasıdır. Bu nedenle diyebiliriz ki, kilo korumanın sırrı, yaşam tarzınızda köklü değişiklikler yaparak sürekli kontrollü olmaktan geçer. Kişinin fiziksel yapısına ve metabolizmasına uygun olarak dengeli beslenmeyi öğrenmesi kilo korumanın püf noktasıdır.

Kilo verirken uygulanan yöntem doğruysa kiloyu korumak kolaylaşacaktır. Verilen kilo çoğunlukla kas ve sudan ibaretse bu kiloları geri almamız daha hızlı olacaktır. Doğru yöntem kullanıldığında ise tam tersi gerçekleşmektedir. Doğru yöntemde amaç, yağ dokusunu azaltırken kas dokusunu arttırmaktır. Bu yöntemle, kilo verme süreciyle bağlantılı olarak yaşam tarzının değiştirilmesi hedef alınır ve bu doğrultuda eğitimlere ağırlık verilir. Öncelikle kiloyu korumak için kilo verme yöntemini doğru seçmek şarttır. Bu yolla kiloyu korumak doğal bir süreç haline gelir.

Yapılan araştırmalara göre geçmişte kilo problemi yaşamış herkes hayatı boyunca tekrar kilo alma riski ile karşı karşıyadır. 2 yıl boyunca kilonun korunması başarılır ise alışkanlıklarınız ile yaşam tarzınızda köklü değişikliklerin gerçekleştiği düşünülmektedir. O halde kiloyu korurken ilk hedef 2 yıl aynı kiloda sabit kalmayı başarmak olmalıdır.

Eğer kilonuzu hayat boyu korumak istiyorsanız, yaşam tarzınızda köklü değişiklikler yapmalı, dengeli beslenmeyi öğrenmeli ve hareketli olmayı başarmalısınız. Bunu doğal yaşam şekliniz olarak kabul etmeli, hayatınız konusunda kalıcı prensiplere sahip olmalısınız. 

Neden Kilo Korumada Zorlanıyoruz? 

Çok eski çağlarda insanlar için hayatta kalabilmenin yolu, vücutlarında avlanabilmeye yetecek miktarda yağ deposuna sahip olmaktan geçiyordu. Yıllar yılı yağ depolayamayan ve avlanamayanlar tabiattan doğal seleksiyon yoluyla bir bir elendiler. Yani hepimizin ataları şişmanlamaya programlanmış bir metabolik ve hormonal yapıya sahiptir. Adipoz dokumuz (depo yağ), yağda eriyen vitaminleri depolama, vücut içi hormonal dengeyi sağlama, bağışıklık sistemini güçlendirme, kan dolaşımını düzenleme, steroid metabolizmasını çalıştırma, vb. pek çok vücut içi fonksiyona sahiptir. Tüm bu fonksiyonları sinirsel iletiler yoluyla kontrol eden bir organ gibi çalışır. Örneğin şu an hızla zayıflamaya karar verseniz, vücutta adipoz doku (depo yağ) erimeye başlar. Halbuki yağlar vücudun enerji stoğudur, ısınabilme, avlanabilme, darbelerden korunma ve hayatta kalabilme aracıdır.

Bu nedenle vücut hızlı zayıflamaya karşı alarma geçer, bunca fonksiyona sahip değerli bir organ olan depo yağı korumak üzere bir dizi acil tedbir alır. Önce tokluk hissi veren "leptin" hormonunun salgılanmasını alabildiğine azaltır ki; bu durumda iştah kontrol edilemez. Yeniden yağ depolamak için bir erken uyarı sistemi artık devreye girmiştir. Hızlı kilo kaybı esnasında vücutta bir doku yakılarak yok olacaksa, bunun yağ değil, kas dokusu olması vücut tarafından tercih edilir. Çünkü kas; oksijeni kullanarak depo yağın yakılmasına neden olur. Oysaki, genetik şifremiz gereği, vücudun alacağı tedbirler arasında depo yağı koruyacak formüller öncelikli olmalıdır. Kasın azalmasıyla birlikte oksijen tutma kapasitesi, dolayısıyla yağ yakımı da azalır, metabolizma yavaşlar. Artık bu durumda daha kolay kilo alınır, daha zor kilo verilir. İştah kontrolü (tokluk hissi veren leptin hormonunun azalmasıyla birlikte) neredeyse imkansız hale gelir. İşte tam bu noktada kilo korumayı öğrenmemiz ve uygulamamız gerekmektedir.

Elbette kilo koruma dönemine geçerken besinlerin porsiyonları ve total enerji alımı artacaktır, ancak bu konuda profesyonel bir eğitim ve takip hizmeti almaksızın kendi kendine deneyenlerin yalnız %1'i başarabilmiştir. Yani kilo korumayı kendi kendinize başarmanız uzun veya kısa vadede imkansızdır.

Kilo vermeyi zamana yaydığınızda vücudunuz kaybına karşı alarma geçmeyecek ve depo yağı korumak üzere kas kaybına gitmeyecektir. Kilo verme esnasında depo yağın yavaş erime hızına açlık, tokluk hormonları uyum gösterir. İştahla ilgili olduğu bilinen leptin, rezistin, NPY, grelin, galanin vb hormonlara bağlı uyarı sistemlerinin dengede olması sayesinde depo yağ eriyerek bedenimizi terk eder. Vücut, zamana yayılmış bir zayıflama programının her aşamasına uyum gösterir, doğru tepkiler verir. Hormonal denge bozulmadan ideal ağırlığa geçiş sağlanır. İştah kontrollüdür, kas kayıplarındaki ve metabolizma hızındaki düşüş, yok denecek kadar azdır. Kilo korumaya geçerken besinlerin porsiyonları arttığında, hem bireyin ruhsal doyumu açısından, hem metabolizma hızı açısından ayrı bir adaptasyon süreci başlar.

Yeni yeme içme davranışlarının oturması zaman ister. Size kilo aldıran yeme davranışıyla ilgili bir yanlışı gidermek için en az 5 tekrara ihtiyacınız vardır. Yeni ve doğru bir yeme davranışında 21 tekrara ulaşmanız, en zor dönemi yalnızca kısmen atlattığınız anlamına gelir. Ancak eski alışkanlıklara dönme riskiniz devam etmektedir. Bu çabalarınız en az 6 aya ulaştığında hatalı alışkanlıklarınızın karşısında, o içsel mücadeleyi biraz olsun atlatmış olursunuz. Sizin ve sağlık ekibinin kilo korumada başarılı olabilmesi için, profesyonel bir eğitim ve takip hizmetine 1-2 yıl kadar ihtiyaç vardır. Yeni bir yeme davranışının oturtulmasında bu "1-2 yıl" düzenli takibin ve eğitimin gerekliliği bilimsel deneylerle ispat edilmiş bir süredir. Kendinize değer veriyorsanız, kilo korumayı önemsemenizi öneririz.

 • avatar

  İçeriği ne olursa olsun, her ameliyatın bir riski vardır. Bu risk ameliyat esnasında da çıkabilir, ...

 • avatar

  Sağlıklı yaşama buzdolabı temizliği ile başlayın. Sağlığınıza zarar veren, lif oranı düşük, yağ oranı yüksek, ...

 • avatar

  Diyete başlayan her kişinin öncelikli olarak kalori kesintisi yaptığı, aynı zamanda sağlıklı beslendiğini düşünen çoğu ...

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Zevk ve neşe içinde yenen şeyler en kolay hazmolunurlar.

Yandex.Metrica