Kalp-Damar Hastalıklarında Beslenme

Kalp vücut içerisinde hayati görevleri olan ve genel işleyişin hakimi ve belirleyicisi olan bir organdır. Görev ve çalışma ilkelerini bir aracın motor ya da dinamosuna benzetmekte bir yanlışlık yoktur. Tüm vücut organ ve hücreler işlevlerini gerçekleştirebilmesi için kalbin fonksiyonlarını tam olarak gerçekleştirmesine ihtiyaç duyarlar.

Özellikle ana rolü olan kanın vücut içerisine tam ve zamanında yayılımı tüm hücre ve organların işleyişini sağladığı gibi hormon salgı seviyelerine de etki ederek, kişinin iyilik halini, sağlık durumunu direkt etkiler. Bu iyilik hali ve sağlık durumu içerisinde vücut stres seviyeleri, metabolik hız ve kilonun gidişatını belirleyecek tüm etkileri de kapsar.

Kalbin çalışma kapasitesiyle, damarların genel sağlık hali arasında da geri dönüşümlü bir etkileşim mevcuttur. Kalbin çalışması damar sağlığını direkt etkilediği gibi damarların durumu da kalbi direkt etkiler. Çünkü, sağlıklı bir damar yapısı vücudumuzun her bir organına oksijen ve besin taşınmasını sağlamaktadır. Zamanla damar duvarlarında yağ, kas ve bağ dokularının birikmesi ile damarlarda ‘Plaklar’ oluşabilir. Bu plaklar kanın akışını engeller ve koroner kalp hastalığına sebep olurlar. Bu nedenle beslenme tarzımızda ve alışkanlıklarımızda yaptığımız değişiklikler, ileriki yaşlarda ne derece sağlıklı olacağımızın göstergesi niteliğindedir.

Kalp ya da damar sağlığındaki herhangi bir rahatsızlık hali kendi performanslarında düşüşe neden olabileceği gibi tüm vücut işleyişinde de azalmaya neden olur. Bu durum diğer metabolik unsurları ve hastalıkları da devreye sokar. Vücut işleyişindeki bu denli bir olumsuzluğun direkt etkisi de kilonun artışı doğrultusundadır. Kilonun artışıyla kalp ve damar sağlığı olumsuz etkilendiği gibi kalp ve damar sağlığındaki bozulmayla da kilo artışı hızlanır. Aralarındaki bu ilişki vücudun kısır döngüye girişiyle beraber problemin çığ gibi büyümesine neden olur. Kişiyi bu döngüden kurtarmak ya da bu döngüye kapılmasını önlemenin temel şartları içerisinde kişinin fiziksel performansına ve durumuna göre hazırlanacak sağlıklı bir beslenme programı en önemlisidir. Bu program içerisinde problem kaynaklarının tespiti, doğru besinlerin kişinin hayatına girmesinin sağlanması ve sorunların aşama aşama yok edilmesi umulmadık derecede olumlu sonuçlar doğurur.

 • Verdiği Kilo :
  28

  Kerim Ateş ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Kerim Ateş Organizasyon

  İzmir'de bir organizasyon firmasında çalışan, yoğun temposu nedeniyle düzensiz hayat sürdüren Kerim Ateş (34) hızlı şekilde kilo alıp sağlık problemleri yaşamaya başlayınca bir yakınının tavsiyesiyle  Park Sima Sağlıklı Zayıflama ve Form Merkezi'ne başvurdu. 

 • Verdiği Kilo :
  48

  Nermin Güvenç ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nermin Güvenç

  Doğru beslenmeyle 6 ayda 110 kilodan 62 kiloya kadar düşen Güvenç ilk olarak insülin direncini yendi.

 • Verdiği Kilo :
  44

  Levent Özesen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Levent Özesen İşletmeci

  Belçika’ya gitmek için uçağa bindi. Üçlü koltukların ortasında oturuyordu. Kalkış için son hazırlıkların yapıldığında, hostes yanına geldi ve ek kemer uzatarak takması ricasında bulundu. Sağında ve solunda oturanların bir sıkıntı varmış gibi suratlarını asmasıyla mahcubiyet yaşadı.

 • Verdiği Kilo :
  38

  Dila Taşkaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Dila Taşkaya İşletmeci

  Dila Taşkaya, iki doğum sonrası aldığı kiloları ne yapsa, hangi diyetisyene gitse veremedi. Her iki doğumda bedenine yaklaşık 30-35 kilo eklendi.

 • Verdiği Kilo :
  16

  Ufuk Yetişir ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Ufuk Yetişir Avukat

  "90 günde yaşadığım değişim, benim için bir mucize. Son 6 yıldır ciddi kilolarla geziyordum. Her yere elinizde koca bir damacana ile gittiğinizi düşünün... Durumum buydu. Artık her sabah şükrederek uyanıyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Selda Geliroğlu ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Selda Geliroğlu Öğretmen

  115 kilodan 70 kiloya düşerek, tam 45 kilo fazlalıktan kurtulan Selda Geliroğlu: Şimdi daha hızlı yürüyebiliyor, merdivenleri soluk soluğa kalmadan çıkabiliyor, çocuğumla çok daha rahat oynayabiliyor, kıyafet alışverişine gönül rahatlığıyla çıkabiliyorum.

 • Verdiği Kilo :
  45

  Devrim Köymen ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Devrim Köymen Opera Sanatçısı

  38 yaşındaki opera sanatçısı Devrim Köymen, doktor ve diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenip daha hareketli bir yaşamı benimseyerek bir yıla yakın sürede tam 45 kilo fazlalıktan kurtuldu.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Nuray Özkan ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Nuray Özkan Öğretmen

  Nuray Özkan, Park Sima Sağlıklı Zayıflama Polikliniği'nde, sağlıklı kilo verme sürecinde öğrendiklerini yakınları ile de paylaşınca, kendisinin verdiği 20 kiloya ek olarak, eşi 10, ablası da 5 kilo verdi.

 • Verdiği Kilo :
  20

  Femin Yalçın ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Femin Yalçın Öğrenci

  7 yıldır formunu koruyor 2006 yılında 74.5 kilo ile başladığı diyet programı ile 6 ayda 20 kilo vererek 54.5 kiloya ulaşan Femin Yalçın, bu tarihten itibaren dengeli beslenme alışkanlıklarını sürdürerek formunu korumayı başardı.

 • Verdiği Kilo :
  29

  Uğur Çankaya ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Uğur Çankaya Grafik Tasarımcı

  Fast food düşkünüydü. Bir oturuşta, büyük bir boy pizzayı ya da 12 hamburgeri tek başıma bitiriyordu. Tatlıya düşkünlüğü de cabası. 24 kilo verdi… 20 kiloyu yağdan yaktı…

 • Verdiği Kilo :
  7

  Engin Evren ismi geçen danışanlarımızın onayı dahilinde paylaşılmaktadır.

  Diyetisyen Zayıflama

 • Engin Evren İş Adamı

  Uyku apnesi, kalp çarpıntısı, insülin direnci, kolesterol… Yeme ve içme alışkanlıkları yüzünden pek çok sağlık sorunu olan 54 yaşındaki Engin Evren, iki buçuk ay gibi bir sürede sadece 7 kilo vererek sağlığına yeniden kavuştu…

Diyetisyen Diyor ki


Gözler hiç bir zaman büyümüyor ama burun ve kulakların büyümesi asla sona ermiyor

Yandex.Metrica