Skip links

Sağlığınız İçin Besinleri Tüketirken Dikkat

Hemen hemen her sokakta en az bir tane olan, ve bütün ihtiyaçların tek bir noktadan karşılandığı marketlerin insanların hayatlarını kolaylaştırdığı, vakit kazandırdığı ve çeşit imkanı sunduğu kaçınılmaz bir gerçek. Fakat marketten alınan ürünlerin çoğunun gdolu olduğu, besinlerin tazeliğini kaybettiği ve yerinde alınan besinlere kıyasla lezzet yönünden çok ciddi farklılık olduğunu da inkar edemeyiz. Çok kısa zaman öncesine kadar ne yediğimiz ve nasıl yediğimiz, önem taşırken artık ürünleri nereden aldığımız ve hangi çeşitleri tükettiğimiz en az diğerleri kadar önemli. Vücudunuza iyi bakmak ve sağlığınıza öncelik tanımak için, seçimlerinizi doğru yapmanızda fayda var.

  • Et: İçinde küçük yağ hücreleri oluşmuş etler, genelde merada beslenen doğal hayvanlardan elde edilir. Omega 3 açısından oldukça zengin olduğu için, yağlarından ve tereyağından  belli miktarda tüketmek oldukça sağlıklıdır. Et ve süt ürünlerini sağlıklı ve doğal ortamda yetiştiren merkezlerden, direk evlere teslim olanaklaru

  • Kuzu etinde Trakya bölgesi;
    Kuzu etinin en iyisi Trakya bölgesidir. Trakya bölgesinin eti çok lezzetlidir çünkü kuzunun yağı kuyruğuna değil tüm vücuduna yayılır. Bu sayede et fazla su tutar ve tabii ki daha lezzetli olur. Kuzu eti ile günlül protein ihtiyacınızın yüzde 60ını, çinko ihtiyacınızunda yüzde 45’ini karşılayabilirsiniz.

  • Keçi etinde Ege Bölgesi;
    Keçi etide doğadan beslendiği için ve  radyasyon içeren besinleri kesinlikle yemediği için oldukça sağlıklıdır. Kalorisi de oldukça düşüktür. Yağ oranı oldukça düşüktür, bu sayede kolesterolü yükseltmez. Keçi etininin en lezzetlisini Ege bölgesinde bulabilirsiniz.

  • Tavuk: Tavuk tüketirken sertifikalarına bakın; Üzerinde organik tavuk yazan ve sertifikası olan doğada yetişmiş tavukları tüketebilirsiniz. Onun dışında tavuk tüketmemeye gayret edin.

  • Balık: En iyi balık tabiki deniz balığıdır. Balığın da en sağlıklısı temiz denizlerde yetişenleridir. Tercih edilmesi gereken, en yüksek besin değeri olan balıklar; 

 Omega-3 (mg)
Uskumru   630
hamsi 2,232
çipura728
levrek    792
istavrit2,804

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Leave a comment

Sitemizde deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla çerezler kullanılmaktadır.