Skip links

Sıkı ve Diri Bir Vücut İçin

Doğa gereği, kadınların bağ dokusu çok esnek, karın ve kalçası ise yağlanmaya programlıdır. Nedeni; kadınların hamilelik durumunda ve hamilelik süresi boyunca karın ve çevresinin yeteri kadar esnemesi ve çocuğu koruyacak yağ dokusunun oluşmasını sağlamaktır. Bu durum  her nekadar biz bayanlar için haksızlık gibi görünse de, esnek yağ dokusu sayesinde soyumuzu devam ettirebildiğimizde bir gerçek.

Kadın vücudunda 20 milyon yağ hücresi vardır. Bu hücrelerin yoğunluğu popoda, üst bacaklarda ve karında yer almaktadır. Hareketsiz dönemlerde (sürekli oturarak çalışmak), yanlış beslenme ve adet ve hamilelik dönemi gibi hormon seviyesinin değişim dönemlerinde ve aktivite yetersizliğinde bu yağ hücreleri kümeler halinde bağ dokusunun altına yerleşmekte ve baskı oluşturmaktadır.

Kadın vücudunun kas ve bağ dokusu bir erkeğe kıyasla maalesef oldukça zayıftır. Yaş aldıkça bir erkeğe kıyasla çok daha fazla bölgesel yağlanma problemi oluşmaktadır. Aynı zamanda, kadın hormonları vücutta ödem oluşması için de zemin hazırlamaya yönelik çalışır. Bir çok olumsuz etkenin yeterince mevcut olması, zayıf bir bağ dokusu ve gevşek deri dokusu yağlanmayı ve selülit oluşumunu daha fazla arttırmakta ve göze çarpmasını sağlamaktadır.

Kadının yaşı ilerledikçe bir erkeğin vücuduna göre çok daha fazla deformasyon oluşmakta

Kadını ve erkeği birbirinden ayıran selülit ve bölgesel yağlanmaya ek, bir gerçek daha var ki yaşlanma ve kırışıklıklar.  Yaşlandıkça cild dokusunda kırı………………

Selülit/anti-aging kremleri, ürünler, çeşitli karışımlar sadece yüzeye hitap etmesi sebebiyle ancak destek unsuru olarak kullanabilirler.  Gerçek ve süregelir bir çözüm sağlamak için muhakkak kolajen dokusunu arttıracak uygulamalara başvurmalısınız.

Kuru ve yaşlanmış cilt, bölgesel sarkmalar kolajen dokusunun kaybı ile ortaya çıkar,
Kolajen Nedir, Neden Önemlidir?

En basit anlatımla, cildinizde ki canlılığı ve gerginliği sağlayan, tüm dokuları birarada tutan,  çok güçlü bir yapıştırıcıdır. Vücudumuzda büyük fonksiyonlar üstlenen bir protein olan kollajen, 

  • Vücudumuzun yüzde 25ini
  • Kıkırdak dokusunun yüzde 50sini
  • Kadın meme dokusununyüzde30unu
  • Ve özellikle deri dokusunun dermiş tabakasının yüzde80ini oluşturur.

Kolajen cildin nem dengesinin korunmasını sağlayan en önemli unsurdur.

  • 25 yaşından sonra sentezi azalan kolajenle birlikte vücut elastikliğini, diriliğini kaybeder ve kemik yapısı bozulmaya başlar. 
  • 30 yaşından sonra bu kolajen kaybı en görsel olarak ciltte  kuruma ve kırışıklıkların ortaya çıkması, ciltte incelme şeklinde gözlemlenir.
  • 40 yaşından itibaren yara iyileşmesi dışında kolajen üretimi sıfıra yakındır.
Kolajan Kaybı Engellenebilir Mi?

Beslenme, besin desteği, yaşam tarzı ve uygulamalar sayesinde kolajen kaybı engellenebilir. En etkili sonuç için uzmanlar tarafından, bunlardan birinin yada birkaçının uygulanması değil, hepsinin bir arada uygulanması tavsiye edilir.

Daha genç vücutlarda yanlış yapılan diyetler sonucunda hızlı kilo alıp vermelerde yaşanılan en büyük problem olan bölgesel sarkmaların çözümü başlangıç olarak yine doğru ve sağlıklı beslenmeden geçer.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Leave a comment

Sitemizde deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla çerezler kullanılmaktadır.