Skip links

Zayıflamayla İlgili Sıkça Sorulan Sorular, Doğru Bilinen Yanlışlar

Obezite cerrahisi mi, estetik cerrahi mi yoksa liposuction mı? 
Ve diyet bunun neresinde?
Doğru bilinen yanlışlar nelerdir?  
Sağlığa zarar vermeden hızlı kilo vermek veya incelmek mümkün mü?

Çoğu kişinin ortak derdi hızlı ve çabasız zayıflama. Hal böle olunca da daha hızlı ve çabasız zayıflamaya yönelim her geçen gün artıyor. Çözümler ilk etapta kulağa hoş gelse de daha sonraki sonuçlarına baktığımız zaman birçok kişi sonradan yaşadığı sağlık problemleri nedeniyle pişman oluyor. Bu aşamada hangi tedavi yönteminin size daha uygun olduğunu bilmek ve doğru tedavi yöntemini seçmek çok önemli.

Diyet mi obezite cerrahisi mi?

Her yaş gurubundan isteyen herkes kilo verebilir. İlk etapta, sağlıklı diyet, sağlıklı beslenme ve tıbbi tedavi yöntemi denenmelidir. Yapılan araştırmalar iki yıllık bir psikolojik sınırın olduğunu göstermekte. Doğru bir uzmanlıkla, iki yıl boyunca kişide bu yöntemle sonuç alınamaz ise,  ancak ve son çare olarak cerrahi müdahale yoluna gitmelidir.

Doktor kontrolünde, gerekli  tetkik ve incelemeler sonrasında, sağlıklı diyet, sağlıklı beslenme ve tıbbi tedavi ile Vücut kitle İndeksi 40’ın üzerinde olan vakalarda kısa sürede ortalama haftada iki, ayda sekiz kilo verilebilir. Bilindiği üzere, cerrahi müdahalenin sağlık riskleri oldukça yüksektir.
Cerrahi müdahaleye uygun olan adaylar;

  • Vücut Kitle İndeksi 40kg/m2 nin üzerinde olan veya 35-40 kg/m2 arasında olup eşlik eden hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi, artrit gibi hastalığı olanlar
  • Hormonla hastalıkları bulunmayanlar
  • İlaç ve diyet tedavisine rağmen en az 2 yıldır kilo vermeyenler
  • Alkol ve ilaç bağımlısı olmayanlar
  • Uygulanacak yöntemin ciddiyetini, bunun yaşam değiştirici ciddi bir ameliyat olduğunu, sonrasında ortaya çıkacak durumu kavramış ve uyum gösterme durumunda olanlar
  • Tüm ameliyat risklerinin tıbbi anlamda kabul edilebilir olduğu hastalar
Cerrahinin Yan etkileri;

Cerrahi sonrası komplikasyonlar sıkça görülür. Bir araştırma sonucuna göre, 2522 hastanın yüzde 21.9’unda ameliyattan hemen sonra, kalan hastaların ise sonraki 6 ayda yüzde 40’ında komplikasyon geliştiği belirlenmiştir. Hastaların 20’sinde Gastrik Dumping Sendromu (yemekten sonra şişkinlik,ve ishal, porsiyonları küçültme ihtiyacı) yüzde 12’sinde ameliyat bölgesinden sızıntı, yüzde 7’sinde ameliyata bağlı fıtık, yüzde 6’sında enfeksiyon, yüzde 4’ünde zatürre görülmüştür. Uzun vadede ise, cerrahi nedeniyle oluşturulan besin emilim bozukluğunun yol açtığı kalsiyum eksikliğine bağlı olarak kemik yapısı bozuklukları, safra kesesi taşı, böbrek rahatsızlıkları görülmesi söz konusudur.

Ne zaman liposuction yapılmalıdır?

Hiç bir zaman zayıflama amaçlı liposuction yapılmamalıdır. Liposuction belli bölgelerinizde lokal  ve en fazla iki kiloyu geçmeyecek şekilde bir yağ kitlesi olan bölgelere uygulanır. En ideal bölge: kadınlarda  basen bölgesi erkeklerde ise göğüs bölgesi  ve bel yanı bölgesidir.

Ne zaman liposuction yaptırılmamalıdır?

Kadın dokusu çok lıposuctiona müsait değildir.
Özelikle 40 yaşın üzerinde ki kadınların kollarından ,iç bacaklarından veya karın ve bel yanlarından  kesinlikle liposuction yaptırmamalıdır.

Estetik cerrahi ne zaman yaptırılmalıdır?
Göğüs ameliyatı:
Özellikle kilo verdikten sonra benim en çok önerdiğim cerrahi yöntem kadınlarda, göğüs ameliyatıdır. Göğüs bölgesi yağ ve kolajen dokusundan oluştuğu için kilo verdikten sonra en bu bölgede sarkma meydana gelmektedir. Cihazlarla veya çeşitli maskeler ile bu dokuyu toplamak imkansızdır.
Karın germe ameliyatı:
En zor ameliyatların  başında yer almaktadır. Karın germe ameliyatının en iyi sonuç verdiği nokta: doğumlardan sonra kadında ön karın bölgesinde parmak genişliğinde  çok fazla çatlaklar oluşmuş  ise cihazların sıklaştırmasını beklemeyin çünkü bu doku çok hasarlı bir doku olduğu için dokunun kendisini rejenere  etme( yenileme ) imkanı çok zayıftır.
Karın bölgesi ameliyatını kimler yaptırmamalıdır?
Kilodan dolayı karın bölgesinde çok ciddi yağlanması olan 5-10 ve üstü kilosu olan kişiler öncelikle kilo vermeli ve sonra güçlü etkisi olan radyofrekans sistemi ile örnek ‘’ vanquish’’ gibi sistemleri tercih etmelidir . Dolayısıyla kilo vermek veya incelmek isteyen kişinin öncelikli uygulama süreci ile ilgili tam bilgilendirme yapılmalı . Kişinin sağlık haritası çıkartılmalı ve daha sonra beklentisine göre doğru tedavi programı oluşturulmalıdır. Bütün bu süreci aceleye getirmeden zamana yayarak beklentinize uygun mükemmel bir şekilde kesin sonuç alabilirsiniz.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır.

Leave a comment

Sitemizde deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla çerezler kullanılmaktadır.